Stres przed maturą. Jak sobie z nim radzić?

Matura to czas intensywnych przygotowań i napięć, które mogą spowodować stres u wielu uczniów. Jednak istnieją metody, które pomogą Ci poradzić sobie z tym wyzwaniem i podejść do egzaminów z pewnością siebie i spokojem. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc Ci przetrwać ten czas.

Skąd się bierze stres przed maturą?

Stres przed egzaminem maturalnym jest zjawiskiem powszechnym. Jednak może być dodatkowo potęgowany określonymi postawami zarówno bliskiego otoczenia maturzystów, jak i samych nastolatków. Najczęstsze czynniki, które mogą wywołać wzmożony lęk i napięcie przed egzaminem to między innymi:

• presja rodziców, która może być spowodowana na przykład ich niespełnionymi ambicjami i próbą realizacji swoich marzeń kosztem dzieci lub też wynikać z obaw opiekunów, którzy mają złe wspomnienia ze swoich egzaminów;
  • brak wiary w siebie i swoje możliwości poprzez wmawianie dzieciom (przez rodziców czy nauczycieli), że nie mają wystarczających zdolności;
  • obniżone poczucie własnej wartości, spowodowane być może brakiem sukcesów w przeciągu ostatniego czasu czy otrzymywaniem słabych ocen;
  • porównywanie z rówieśnikami – często robią to rodzice lub nauczyciele, ale także sami młodzi ludzie porównują się ze sobą;
  • myślenie pesymistyczne połączone z obniżonym nastrojem;
  • prokrastynacja, czyli odkładanie nauki na później, stąd też bierze się poczucie niewystarczającej wiedzy tuż przed egzaminem.

Planowanie, organizacja i zdrowy styl życia

Skoro już wiemy skąd się bierze stres przed egzaminem, przejdźmy do sposobów radzenia sobie z nim. Przede wszystkim zorganizuj swój czas i materiały, aby móc skutecznie przygotować się do egzaminów. Stwórz harmonogram nauki, uwzględniając czas na powtórki, odpoczynek i relaks.

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, ponieważ ma ono wpływ na zdolność radzenia sobie ze stresem. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu pomogą Ci utrzymać równowagę i klarowność umysłu. Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja lub proste ćwiczenia rozluźniające, aby zmniejszyć napięcie i uspokoić umysł.

Pozytywne myślenie i rozpraszanie negatywnych myśli

Skup się na pozytywnych myślach i wizualizuj sobie sukces. Wyobraź sobie, jak skutecznie radzisz sobie z egzaminami i osiągasz swoje cele. Naucz się rozpoznawać i zmieniać negatywne myśli na bardziej pozytywne. Skoncentruj się na rozwiązaniach i możliwościach, zamiast martwić się tym, co może pójść nie tak.

Wsparcie i przygotowanie emocjonalne

Nie wahaj się poprosić o wsparcie od rodziny, przyjaciół, nauczycieli lub doradców szkolnych. Rozmowa z kimś może pomóc Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i uzyskać potrzebną motywację.

Akceptuj swoje emocje i pamiętaj, że uczucie stresu jest naturalne. Warto jednak nauczyć się, jak zarządzać tymi emocjami i nie pozwolić im przeszkodzić w osiągnięciu celów.

Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych

Czasami porównywanie się z innymi na platformach społecznościowych może zwiększać stres i obniżać poczucie własnej wartości. Ograniczenie czasu spędzanego online może pomóc w utrzymaniu Twojej równowagi emocjonalnej i skoncentrowaniu się na własnych celach.

Znajdź swój sposób

Stres maturalny jest normalnym doświadczeniem. Pamiętaj, że każdy ma własny sposób radzenia sobie z nim. Dlatego eksperymentuj z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Zrozumienie, że matura to tylko jedna chwila w Twoim życiu i że masz wszystkie umiejętności, aby sobie poradzić, może pomóc Ci przejść przez ten czas z większym spokojem i pewnością siebie.

Powodzenia!