Stres przed maturą. Porady dla rodziców

Matura to słowo, które budzi emocje nie tylko u uczniów, ale również u ich rodziców. Egzamin dojrzałości jest punktem kulminacyjnym edukacji średniej, jest czasem pełnym wyzwań. Choć to uczniowie biorą na siebie bezpośrednią odpowiedzialność za egzamin, towarzyszący temu okres stresu może również znacznie wpłynąć na doświadczenia rodziców. Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Bywa obecny w każdej ważnej dla nas sytuacji. Wiąże się z byciem pod presją.

Stres – trzy aspekty

Dr Marta Majorczyk, psycholog, pedagog i psychoterapeuta, w swoim „Poradniku o rodzicielskim stresie egzaminacyjnym”, rozpatruje to „zjawisko” na trzech płaszczyznach. W ujęciu psychologicznym stres jest, po pierwsze, wydarzeniem stresowym (bodźcem) o określonych cechach powodującym pewne zachowanie na skutek wzbudzenia napięcia emocjonalnego. Po drugie, doświadczaną przez nas reakcją emocjonalną (przeżyciem) na działający stresor, który uruchamia reakcje na poziomie poznawczym (np. trudności w podejmowaniu decyzji), emocji (np. odczuwanie lęku, złości) i zachowania (np. wycofanie). I po trzecie relacją między naszymi możliwościami (cechami osobowości, oceną otoczenia, sposobem radzenia sobie z sytuacjami dla nas trudnymi, otrzymywanym wsparciem itp.) a wymogami sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Rodzicielski stres egzaminacyjny jest takim złożonym stanem psychologicznym. To ważny sprawdzian kompetencji rodzicielskich, wiedzy i umiejętności w zakresie wspierania dziecka w ważnym wydarzeniu w karierze edukacyjnej. Nic dziwnego, że już sama myśl o maturze może powodować napięcie. To sytuacja trudna, bo z górnej granicy możliwości – wymaga maksimum wysiłku, co może wywołać efekt przeciążenia.

Oczekiwania, presja społeczna i troska o przyszłość dziecka mogą być ogromnym obciążeniem psychicznym. Jak więc radzić sobie z tym wyzwaniem?

Dlaczego rodzice doświadczają stresu?

Stres rodziców przed maturą ich dziecka może mieć różne źródła. Po pierwsze, istnieje naturalne pragnienie, aby dziecko osiągnęło sukces i rozwinęło się jak najlepiej. Rodzice często przejmują się przyszłością swojego dziecka, martwiąc się o wyniki egzaminu maturalnego jako kluczowy czynnik decydujący o przyszłych możliwościach edukacyjnych i zawodowych.

Presja społeczna również odgrywa istotną rolę. W dzisiejszym świecie, w którym edukacja i wyniki akademickie są często postrzegane jako kluczowe dla sukcesu, rodzice mogą czuć presję, aby ich dzieci osiągały najlepsze wyniki. To może prowadzić do poczucia winy lub niepokoju, jeśli rodzice obawiają się, że nie robią wystarczająco dużo, aby wspomóc swoje dzieci w przygotowaniach do matury.

Jak można pomóc dziecku przetrwać ten czas?

Pomimo że stres przed maturą może być destrukcyjny, istnieją sposoby radzenia sobie z nim skutecznie. Po pierwsze, komunikacja jest kluczowa. Rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do otwartej rozmowy o swoich obawach i lękach. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego może pomóc uczniom poczuć się bardziej komfortowo i pewnie w trakcie przygotowań do egzaminu.

Ważne jest także zachowanie równowagi, spokoju i perspektywy. Pamiętajmy, że matura to tylko jedno z wielu wyzwań, które czeka na dziecko w życiu. Pomóżmy mu zrozumieć, że niepowodzenia nie definiują jego wartości jako osoby. Zachęcajmy do zdrowych nawyków, takich jak odpowiednia dieta, sen i aktywność fizyczna, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Istotne jest, aby nie przywiązywać zbyt dużej wagi do wyników egzaminu, ale również zachęcać do rozwoju osobistego i eksploracji różnych ścieżek kariery.

Unikajmy porównywania swojego dziecka z innymi. Każde dziecko ma swoje mocne strony i słabości, a porównywanie ich z innymi tylko zwiększa presję i stres. Skupiajmy się na indywidualnych osiągnięciach i postępach dziecka.

Wreszcie, pamiętajmy, że to także trudny czas dla Ciebie. Rodzicu, dbaj o siebie i szukaj wsparcia u innych rodziców, przyjaciół lub specjalistów, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie ze stresem!

Bądź wsparciem!

Pamiętajmy, że rodzice są opoką dla swoich dzieci. Bądźmy z nimi zarówno w sukcesach, jak i porażkach. W tym stresującym okresie matury, najważniejsze jest, aby być obok swojego dziecka, oferując wsparcie emocjonalne i praktyczne w miarę możliwości.

Matura to ważny moment w życiu ucznia, ale nie pozwólmy, aby stres i obawy przesłoniły radość z tego wyjątkowego czasu. Zachęcajmy swoje dzieci do pracy nad sobą, ale przede wszystkim dajmy im poczucie bezwarunkowej miłości, niezależnie od wyników egzaminu.