Logistyka – studia inżynierskie
Student na tym kierunku zapoznaje się z funkcjonowaniem współczesnego rynku usług logistycznych oraz nabywa umiejętności zastosowania innowacyjnych metod, instrumentów i narzędzi IT, wykorzystywanych w pracy zawodowej (systemów informatycznych klasy ERP, WMS, TMS, systemów do modelowania procesów logistycznych oraz projektowania infrastruktury). Na zajęciach laboratoryjnych student od strony praktycznej zapoznaje się z funkcjonowaniem rozwiązań automatycznych, konstrukcyjnych i cyfrowych stosowanych w nowoczesnych obiektach magazynowych, energetyce oraz w transporcie.
Nauczysz się:
- zarządzania magazynem, transportem i koncernami energetycznymi,
- zasad funkcjonowania pojazdów elektrycznych i stacji ładowania, przetwarzania energii elektrycznej, projektowania sieci elektroenergetycznych,
- analizy i organizowania procesów logistycznych w przedsiębiorstwie,
- obsługi systemów informatycznych zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), planowania materiałowego (MRP), magazynem (WMS), transportem (TMS), analizy procesowej oraz projektowania infrastruktury,
- projektowania, wdrażania, zarządzania i usprawniania procesów w łańcuchu dostaw,
- indywidualnego i grupowego podejmowania decyzji oraz rozwiązywania problemów w obszarze logistyki,
- prognozowania i modelowania ruchu pasażerskiego i towarowego,
- planowania zagospodarowania przestrzeni produkcyjnej i magazynowej, z uwzględnieniem stanowisk zautomatyzowanych.
- logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw,
- techniki neuronauki poznawczej w logistyce,
- metody wielokryterialne w optymalizacji procesów logistycznych,
- audytowanie i certyfikacja jakości w logistyce,
- Smart Logistics,
- opakowania i jednostki ładunkowe w systemach logistycznych.
Nasi absolwenci pracują w:
- przedsiębiorstwach transportowych, spedycyjnych i logistycznych (TSL),
- działach planowania zaopatrzenia, sterowania produkcją, zarządzania magazynem,
- parkach przemysłowych, centrach logistycznych, centrach dystrybucyjnych,
- jednostkach certyfikujących i audytujących w obszarze TSL,
- zakładach komunikacji publicznej,
- jednostkach zajmujących się sterowaniem i planowaniem ruchu miejskiego.
- inżynieria transportu lądowego,
- inżynieria systemów logistycznych,
- inżynieria systemów energetycznych.
Absolwent specjalności inżynieria transportu lądowego zdobędzie m.in. specjalistyczną wiedzę dotyczącą infrastruktury transportu, budowy i eksploatacji środków transportu oraz inżynierii ruchu.
Specjalność inżynieria systemów logistycznych oparta jest na zagadnieniach dotyczących projektowania, optymalizacji, usprawniania systemów i modelowania procesów logistycznych (zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji) z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.
W ramach specjalności inżynieria systemów energetycznych absolwent zdobędzie kompetencje w zakresie projektowania wdrażania, zarządzania i oceny systemów energetycznych, z uwzględnieniem współczesnych trendów uwzględniających kwestie ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwa energetycznego.
Grupa I, II, III – wybierz jeden przedmiot w danej grupie. Dany przedmiot może być brany pod uwagę tylko raz.
- geografia
- historia
- matematyka
- wiedza o społeczeństwie
- język obcy nowożytny: dowolny
- biologia
- chemia
- fizyka i astronomia / fizyka
- geografia
- historia
- informatyka
- język obcy nowożytny: dowolny
- wiedza o społeczeństwie
Studiując na kierunku logistyka – studia inżynierskie, studenci mają do dyspozycji nowoczesne laboratoria i pracownie badawcze – LogLab i TrasnsLab. W skład bazy dydaktycznej wchodzi także Centrum Informacji Menedżerskiej, które zapewnia dostęp do aktualnej i wyspecjalizowanej wiedzy (czytelnia, wypożyczalnia, ośrodek informacji naukowej).
W procesie kształcenia duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne przy współpracy z menadżerami branży TSL. Student ma także możliwość rozwijania swoich umiejętności w ramach zespołów badawczych i kół naukowych: Koło Naukowe Logistyki LogUS i Koło Naukowe Transportu.
Bogata oferta stypendialna w ramach Programu Erasmus+ umożliwia kształcenie i odbywanie staży zawodowych za granicą Polski. Mobilność międzynarodową studentów wspiera zwiększona liczba godzin z dwóch języków obcych oraz zajęcia prowadzone w językach angielskim i niemieckim. W czasie wolnym od nauki student ma do dyspozycji przyjazną strefę rekreacji zorganizowaną w budynku Wydziału.