Filologia romańska
Filologia romańska jest kierunkiem z wykładowym językiem francuskim.
Język francuski jest piątym najczęściej używanym językiem świata i jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, NATO, ONZ, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Światowej Organizacji Handlu i wielu innych organizacji międzynarodowych. Dyplom filologii romańskiej może stać się przepustką do kariery w międzynarodowym środowisku. Studia kształtują w absolwentach postawę otwartości i umiejętności współpracy z osobami pochodzącymi z innych krajów i kultur.
Absolwenci studiów nauczą się:
• biegle posługiwać językiem francuskim w mowie i piśmie,
• swobodnie funkcjonować w branży tłumaczeniowej (specjalność kształcenie translatorskie) lub w obszarze edukacji (specjalność nauczycielska w zakresie języka francuskiego).
- laboratoria tłumaczeniowe,
- aspekty komunikacji międzykulturowej,
- język francuski w biznesie,
- przekład specjalistyczny,
- język francuski prawniczy.
• firmach jako tłumacze ustni i pisemni,
• przedsiębiorstwach międzynarodowych jako specjaliści ds. obsługi klientów zagranicznych,
• placówkach szkolnych jako nauczyciele języka francuskiego po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela),
• instytucjach międzynarodowych, kulturalnych i mediach.
Absolwenci studiów na kierunku filologia romańska są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz studiów podyplomowych realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
- kształcenie translatorskie,
- kształcenie nauczycielskie w zakresie języka francuskiego.
Studia na specjalności nauczycielskiej przeznaczone są dla kandydatów, którzy ukończyli specjalność (lub specjalizację) nauczycielską na studiach pierwszego stopnia na tym samym kierunku (na tej samej neofilologii).
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Kandydatów na studia drugiego stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:
- dla absolwentów kierunków z wykładowym językiem francuskim – konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
- dla absolwentów innych kierunków studiów – konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim.
Obowiązkowe praktyki są realizowane na specjalności kształcenie nauczycielskie w zakresie języka francuskiego.