Bałtyckie studia kulturowe
Bałtyckie studia kulturowe realizują specjalistyczny, autorski, wyjątkowy program, ukierunkowany na różne aspekty dziedzictwa i przede wszystkim najnowsze zjawiska w kulturze państw nadbałtyckich. Dają możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do działania w sektorze kultury i turystyki oraz kompetencje niezbędne do działań animacyjnych oraz rozwijania indywidualnych zainteresowań. W trakcie studiów wykorzystywane są także atuty Szczecina i województwa jako miejsca kontaktów międzykulturowych i nawiązywania różnych form współpracy miast i regionów położonych w basenie Morza Bałtyckiego. Zajęcia odbywają się w systemie popołudniowym.
Nauczysz się:
• wykorzystywać zdobytą wiedzę w pracy badawczej oraz w instytucjach kultury i turystyki,
• interpretować teksty przydatne w działalności popularyzatorsko-edukacyjnej,
• wykorzystywać wiedzę i umiejętności do realizacji samodzielnych projektów w sektorze kultury,
• poznawać i rozumieć mechanizmy kształtujące specyfikę literatury, kultury artystycznej i form spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań,
• tworzyć i realizować projekty naukowe ukierunkowane na zjawiska i relacje kulturowe regionu nadbałtyckiego.
- mity i sagi narodów nadbałtyckich,
- komparatystyka kulturowa i medialna,
- kultura i sztuka Pomorza,
- narracje migracyjne,
- dramat i teatr skandynawski.
- instytucjach kultury (galerie, teatry, kina, muzea, centra kultury, stowarzyszenia, redakcje, wydawnictwa, biblioteki) jako organizatorzy i animatorzy,
- turystyce regionalnej,
- jednostkach organizacyjnych współpracy makroregionalnej.
studia III stopnia.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru:
W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Zajęcia odbywają się w systemie popołudniowym. Bałtyckie studia kulturowe są projektem oryginalnym, jednocześnie ich program ukształtowany został także w wyniku wnikliwej analizy losów absolwentów oraz konsultacji prowadzonymi ze studentami kulturoznawstwa. Program wyróżnia się znaczącym miejscem w programie zagadnień z zakresu literatury współczesnej, komparatystyki, historii sztuki, sztuki współczesnej, teatru, filmu, kultury popularnej, problemów relacji międzykulturowych oraz translatoryki kulturowej. Wszystkie treści ukierunkowane są na zjawiska i procesy składające się na najnowsze, oryginalne tendencje i zjawiska w kulturze regionów nadbałtyckich (np. skandynawska powieść kryminalna) oraz wspólne dziedzictwo i procesy powstałe w wyniku kontaktów międzykulturowych (np. ruchy rekonstrukcyjne). Wychodzimy z założenia, że podstawą sukcesu są ukierunkowana wiedza oraz umiejętności obserwacji i rozumienia otaczającej rzeczywistości, stąd proponujemy zajęcia ukierunkowane na interpretację, formułowanie problemów badawczych oraz współpracę w realizacji projektów.