Działaj i eksperymentuj! W styczniu startuje kolejna edycja Nocy Biologów

12 stycznia 2024 roku w całej Polsce odbędzie się XIII edycja Nocy Biologów. W Szczecinie wydarzenie odbędzie się w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Wąskiej 13 i Felczaka 3c. Hasło tegorocznej edycji przedsięwzięcia brzmi „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pokazy, warsztaty, laboratoria…

Podczas Nocy Biologów przekonacie się, że planeta Ziemia to dość złożony system, w którym istnieją miliony interakcji między żywymi istotami a pozostałymi elementami przyrody. Będziecie mogli podejrzeć, jak wygląda od kuchni praca biologa, mikrobiologa czy biotechnologa. A może będziecie zainteresowani samodzielnym wykonywaniem doświadczeń? Roślinne kultury in vitro, izolacja bakterii, wykonywanie preparatów histologicznych, czy obserwacja komórek układu odpornościowego…

Skąd bierze się miód w ulu? I czy to jedyny skarb jaki tam znajdziemy? Skorzystajcie z okazji, aby poznać smak, zapach i konsystencję różnych produktów pszczelich. Zapraszamy także do obejrzenia wystaw poświęconych różnorodnej tematyce (na przykład: czy środki czystości to produkty, których nie może zabraknąć w domu? czy ekologiczne środki czystości to hit?).

Lubisz zbierać grzyby? To sprawdź swoją wiedzę, uczestnicząc w wystawie poświęconej wybranym grzybom leczniczym i trującym, które możemy spotkać nie tylko podczas jesiennego grzybobrania. Podstawą pracy w laboratorium jest sprzęt, więc zapraszamy także na wystawę szkła laboratoryjnego. Poznacie historię szkła oraz o jego przeznaczenie (czy zlewka służy do zlewania zlewek? czy bagietki to coś, co można zjeść?). O tym i o wielu innych ciekawych przykładach dowiecie się podczas zwiedzania.

W tym roku chcemy również przybliżyć Wam sylwetki zasłużonych naukowców z dziedziny immunologii oraz zaprezentować ich najważniejsze odkrycia.

W naszym programie nie zabraknie również bardzo popularnych wykładów m.in. śmiechoterapii z pokazem kilku technik śmiechoterapeutycznych. W tym dniu będzie okazja, aby odwiedzić nasze nowoczesne laboratoria, poznać techniki badawcze, jakimi posługują się na co dzień nasi naukowcy, samodzielnie wykonać doświadczenie, zaobserwować ciekawe zjawiska. Przygotowaliśmy łącznie około 16 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym, jak i doświadczalnym.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej projektu.

UWAGA! Zajęcia stacjonarne będą prowadzone wyłącznie dla osób wcześniej zarejestrowanych. Chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Koordynatorem szczecińskiej Nocy Biologów jest prof. Robert Czerniawski.

 

Działaj i eksperymentuj! Nie przegap tego wydarzenia! Zapraszamy!