Studia pisarskie
Studia na tym kierunku pozwalają przygotować się do zawodu literata oraz do intensywnej aktywności w sferze kultury artystycznej.
Student uzyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie literaturoznawstwa, w tym ze znajomości faktów, zjawisk i teorii wyjaśniających zależności między literaturą, kulturą/cywilizacją a społeczeństwem.
Nauczysz się:
• identyfikować dzieła literackie i krytycznoliterackie,
• analizować, interpretować oraz wartościować cudze dzieła literackie i krytycznoliterackie,
• prezentować kompetencje społeczne istotne dla wykonywania zawodów związanych z tworzeniem dzieł literackich i krytycznoliterackich oraz planowym i systematycznym udziałem w życiu kulturalnym.
- copywriting,
- literackie rewolucje i skandale,
- narracje psychoterapeutyczne,
- narracje filmowe,
- warsztaty krytyczne/mistrzowskie/redakcyjne.
- zawodach, w których konieczna jest znajomość sztuki pisarskiej, np. w zawodzie pisarza, scenarzysty, blogera, reportażysty,
- charakterze pracownika mediów, np. krytyka artystycznego, eseisty, redaktora w czasopismach i mediach internetowych,
- wydawnictwach literackich,
- działach literackich teatru, radia, telewizji,
- domach kultury,
- różnych sektorach gospodarki (kultura, administracja, szkolnictwo).
- strategie narracyjne
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Studia pisarskie drugiego stopnia – o unikatowej w skali regionu i Polski formule – są realizowane w systemie zajęć popołudniowych odbywających się od poniedziałku do piątku po godzinie 15.15.