Stosunki międzynarodowe
Studenci stosunków międzynarodowych zapoznają się z podstawowymi elementami warsztatu naukowego z zakresu stosunków międzynarodowych. Taka wiedza pozwala na samodzielną analizę faktów z przeszłości i bieżących światowych wydarzeń. W programie duży nacisk położono także na wyrobienie umiejętności analitycznych pozwalających na podejmowanie świadomych, racjonalnych i trafnych decyzji uwzględniających aktualną sytuację i interesy różnych aktorów działających w środowisku międzynarodowym.
Nauczysz się:
• wiadomości z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa międzynarodowego, prognozowania i symulacji międzynarodowych, polityki rozwojowej oraz ochrony praw człowieka,
• historyczne, kulturowe i cywilizacyjne korzenie współczesnego świata.
Wybierając odpowiednią specjalność, nabędziesz wiedzę i umiejętności dotyczące polityki międzynarodowej w wymiarze globalnym i regionalnym, funkcjonowania gospodarki światowej i rynków międzynarodowych oraz komunikowania międzykulturowego.
- ewolucja teorii stosunków międzynarodowych,
- procesy migracyjne w świecie: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość,
- stereotypy w relacjach międzynarodowych i międzykulturowych,
- cyberbezpieczeństwo.
• administracji państwowej i samorządowej jako analitycy i specjaliści średniego szczebla,
• organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą,
• przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych jako specjaliści ds. międzynarodowych,
• szeroko rozumianych mediach,
• służbie zagranicznej.
- regiony, subregiony, pogranicza,
- gospodarka światowa i handel międzynarodowy.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Kandydatów na studia drugiego stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:
- kandydatów z dyplomem ukończenia studiów z dziedziny nauk humanistycznych lub dziedziny nauk społecznych – konkurs ocen na dyplomie,
- kandydatów z dyplomem ukończenia studiów z innych dziedzin niż wyżej wymienione – konkurs ocen na dyplomie oraz rozmowa kwalifikacyjna.
Zajęcia prowadzą specjaliści i eksperci zajmujący się problemami współczesnej Azji, Ameryki, Kaukazu, Skandynawii, Afryki, Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich. Poprzez spotkania z osobami realizującymi politykę zagraniczną (w ramach wykładów gościnnych) studenci mogą na bieżąco konfrontować swoją wiedzę i przekaz medialny z rzeczywistością. Studenci mogą również uczestniczyć w pracach koła naukowego Aktywny Dialog Międzynarodowy, projektach międzynarodowych prowadzonych przez wykładowców oraz programach wymiany międzynarodowej.