Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego
Program studiów zapewnia uzyskanie gruntownej i wszechstronnej wiedzy o środowisku przyrodniczym oraz wiedzy z zakresu prawa, zarządzania i ekonomii środowiska. Absolwenci kierunku uzyskują tytuł magistra inżyniera.
Studenci kierunku korzystają z aparatury Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii (CBMiB) oraz ruchomego laboratorium CBMiB.
Nauczysz się:
• stosować odpowiednie metody oraz technologie inżynieryjne w rekultywacji i renaturyzacji obszarów zdegradowanych,
• sposobów inwentaryzacji zasobów przyrodniczych,
• analizy instrumentów i metod monitoringu środowiska przyrodniczego,
• zarządzania i ekonomii środowiska.
Studia 3-semestralne:
- dokumentacja przyrodnicza w działalności gospodarczej,
- ekologia molekularna, ekologia siedliskowa pasożytów,
- ochrona ptaków w Polsce,
- akwakultura,
- chemia morza i ekosystemów z wodami słonawymi,
- praktyczne wykorzystanie fauny wodnej.
Studia 4-semestralne:
- monitoring środowiska,
- fitosocjologia z elementami ochrony krajobrazu,
- rośliny drzewiaste i ich rola w biosferze,
- wykorzystanie roślin w medycynie i gospodarce,
- wpływ czynników środowiskowych na genom i epigenom.
• administracji Unii Europejskiej, państwowej, samorządowej,
• służbach ochrony przyrody, np. w parkach narodowych,
• instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, monitorujących i nadzorujących stan środowiska (między innymi w Głównej i Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska, Krajowym i Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, Głównym i Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska),
• organizacjach pozarządowych, fundacjach, stowarzyszeniach zajmujących się ochroną środowiska przyrodniczego,
• laboratoriach badawczych, kontrolnych zakładach przemysłowych oraz jednostkach odpowiedzialnych za monitoring stanu środowiska.
Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego są przygotowani merytorycznie oraz praktycznie do podjęcia specjalistycznych studiów podyplomowych na kierunkach pokrewnych. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają także na podjęcie studiów III stopnia na kierunkach związanych z ochroną środowiska i innych pokrewnych z zakresu nauk przyrodniczych.
Studia stacjonarne drugiego stopnia, czterosemestralne (rozpoczynające się od semestru zimowego)
KRYTERIA KWALIFIKACYJNE
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru W= 0,5 O + 0,5 ś, gdzie:
O- ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Kandydaci po studiach z innych dziedzin niż nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk rolniczych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu zobowiązani są do uzupełnienia we własnym zakresie treści programowych ze studiów I stopnia nauk ścisłych i przyrodniczych.
Zdolność do podjęcia studiów na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego, kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Studia stacjonarne drugiego stopnia, trzysemestralne (rozpoczynające się od semestru letniego)
KRYTERIA KWALIFIKACYJNE
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia, zakończonych dyplomem inżyniera lub drugiego stopnia, zakończonych dyplomem magistra inżyniera.
Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru W= 0,5 O + 0,5 ś, gdzie:
O- ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Kandydaci po studiach z innych dziedzina niż: nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk rolniczych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu zobowiązani są do uzupełnienia we własnym zakresie treści programowych ze studiów I stopnia nauk ścisłych i przyrodniczych.
Zdolność do podjęcia studiów na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta 3- lub 4-semestralnych studiów to magister inżynier.