Jednostka prowadząca: Instytut Nauk Prawnych
Wydział: Wydział Prawa i Administracji
Informacje o kierunku:
Celem kształcenia jest nabywanie i poszerzanie wiedzy zawodowej oraz umiejętności niezbędnych w pracy urzędniczej w administracji publicznej (zarówno rządowej, jak i samorządowej) oraz codziennej działalności radnych i działaczy społecznych. Program Studiów Podyplomowych Prawa Administracyjnego i Samorządowego jest kierowany zarówno do pracowników, jak i do kandydatów do pracy w administracji publicznej. Adresatem są także osoby pełniące funkcje kierownicze w organach samorządu terytorialnego: wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie, skarbnicy i sekretarze oraz współpracujący z samorządem lokalni działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze. Oferta studiów jest kierowana również do radnych i kandydatów na radnych.
Celem kształcenia jest przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania szeroko rozumianej administracji publicznej. Program kształcenia obejmuje 14 przedmiotów (łącznie 216 godzin zajęć). Słuchacz pozna najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa i prawoznawstwa stanowiące fundament wiedzy niezbędnej do zrozumienia instytucji prawnych regulowanych przepisami prawa i postępowania administracyjnego, prawa i postępowania cywilnego oraz prawa pracy, a występujących w praktycznej działalności administracji publicznej–państwowej i samorządowej. Program studiów podyplomowych uzupełnia szczegółowa i specjalistyczna problematyka. Zagadnienia prawne prezentowane w jej ramach umożliwiają zrozumienie istoty funkcjonowania administracji publicznej, jako istotnego elementu państwa demokratycznego. Wiedza z zakresu ustroju samorządu terytorialnego, zasad tworzenia prawa miejscowego, europejskich programów strukturalnych dla samorządu terytorialnego, gospodarki finansowej samorządu terytorialnego, podatków i opłat lokalnych, podstaw prawa gospodarczego publicznego oraz zamówień publicznych jest niezbędna każdemu, kto już pracuje lub dopiero zamierza podjąć pracę w różnych jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego albo jednostkach współpracujących z samorządem terytorialnym.
Wykaz przedmiotów
- Wybrane zagadnienia prawoznawstwa z elementami etyki
- Wybrane zagadnienia prawa administracyjnego
- Postępowanie administracyjne
- Prawo samorządu terytorialnego
- Europejskie programy strukturalne dla samorządu
- Tworzenie prawa miejscowego
- Źródła dochodów zewnętrznych jednostek samorządu terytorialnego
- System podatków i opłat lokalnych
- Wybrane zagadnienia prawa pracy
- Podstawy prawa europejskiego
- Wybrane zagadnienia prawa gospodarczego publicznego
- Zamówienia publiczne
- Wybrane zagadnienia prawa cywilnego
- Wybrane zagadnienia postępowania cywilnego
- Łącznie 216 godzin.
Pracownicy i kandydaci do pracy w administracji publicznej; osoby pełniące funkcje kierownicze w organach samorządu terytorialnego: wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie, skarbnicy i sekretarze oraz współpracujący z samorządem lokalni działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze, a także radni i kandydaci na radnych. Osoby zainteresowane prawem administracyjnym i samorządowym.
Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników Wydziału Prawa i Administracji oraz praktyków (radców prawnych).
Organizacja:
Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota-niedziela), zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji US (ul. G. Narutowicza 17a). W każdym semestrze planowanych jest 8 zjazdów.
Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe. Rozpoczęcie zajęć: marzec 2023
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń oraz złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Administracyjnego i Samorządowego.
I semestr – 2100 złotych II semestr – 2100 złotych
Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłat w ratach (max. 4). Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.
Rekrutacja:
Rekrutacja na semestr letni 2022/2023 przedłużona do 15 marca 2023r. ZAPRASZAMY
Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK: https://e-podyplomowe.usz.edu.pl/erekrutacjanew/index.php
Warunki rekrutacji:
Po rejestracji w systemie, należy dostarczyć wymagane dokumenty osobiście lub pocztą do Sekretariatu Studiów.
Wymagane dokumenty:
- podanie/kwestionariusz osobowy kandydata – wydruk z systemu ERK,
- odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kserokopia dyplomu,
- zdjęcie (1 sztuka)
Komplet wymaganych dokumentów należy przesyłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub kuriera na adres:
Uniwersytet Szczeciński
Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17a
70-240 Szczecin, pok. 4
z dopiskiem „Studia Podyplomowe Prawo Administracyjne i Samorządowe”
Kierownik studiów – dr hab. prof. US Małgorzata Ofiarska
ul. Narutowicza 17a, pok. 301B
70-240 Szczecin
e-mail: malgorzata.ofiarska@usz.edu.pl
mgr Edyta Tokarzewska
pokój nr 4
tel. 91 444 28 18
e-mail: edyta.tokarzewska@usz.edu.pl
Dodatkowe informacje:
brak