Mikrobiologia
Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu mikrobiologii ogólnej, oparte na fundamencie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nabycie umiejętności tłumaczenia i rozumienia mechanizmów leżących u podstaw procesów biologicznych mikroorganizmów, a także przedstawiania, analizowania i rozwiązywania problemów poznawczych obejmujących podstawowe procesy biologiczne związane z drobnoustrojami. Znaczną część programu dydaktycznego stanowią zajęcia praktyczne w pracowniach specjalistycznych.
Nauczysz się:
• rozpoznawać i diagnozować choroby infekcyjne, powodowane przez bakterie, wirusy i grzyby u ssaków, w tym u człowieka,
• zaawansowanych technik stosowanych w laboratoriach mikrobiologicznych,
• postępowania diagnostycznego w chorobach infekcyjnych,
• postępowania epidemiologicznego wobec chorób zakaźnych.
- toksykologia kliniczna,
- biologia molekularna nowotworów,
- najnowsze dane z mikrobiologii,
- pasożytnicze choroby w tropikach,
- człowiek w czasie i przestrzeni,
- analityka ogólna.
• laboratoriach jako diagności,
• laboratoriach medycyny ludzkiej, weterynaryjnej i laboratoriach prowadzących diagnostykę mikrobiologiczną produktów pochodzenia zwierzęcego,
• laboratoriach mikrobiologicznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego (woda, gleba, powietrze),
• jednostkach naukowych prowadzących badania diagnostyczne.
• jednostkach diagnostycznych, naukowych jak i Ministerstwa Zdrowia jako ambasadorzy zdrowia publicznego .
Absolwenci studiów na kierunku mikrobiologia mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Ukończony kierunek studiów musi mieścić się w następujących dyscyplinach:
- nauki biologiczne,
- nauki medyczne,
- nauki o zdrowiu,
- nauki o kulturze fizycznej,
- rolnictwo i ogrodnictwo,
- nauki leśne,
- nauki weterynaryjne.
Kandydaci po studiach z innej dziedziny zobowiązani są do uzupełnia we własnym zakresie treści programowych ze studiów mikrobiologicznych I stopnia.
Zdolność do podjęcia studiów na kierunku mikrobiologia kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Studenci, poza zajęciami praktycznymi, mają obowiązek odbyć 80 godzin bezpłatnych praktyk w wybranych przez siebie laboratoriach diagnostycznych, mikrobiologicznych, medycznych lub weterynaryjnych.