Geologia
Student uzyska wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu zrozumieć zjawiska i procesy zachodzące w obrębie przyrody nieożywionej.
Program studiów obejmuje szczegółową wiedzę z zakresu nauk geologicznych, a także ogólną
wiedzę z zakresu niektórych innych nauk przyrodniczych i pomocniczych (ścisłych i technicznych), takich jak: fizyka, chemia, matematyka, statystyka, kartografia, oceanografia, co pozwoli mu na zrozumienie funkcjonowania geosystemu, w szczególności tych procesów, które zachodzą w obrębie litosfery i kształtują powierzchnię Ziemi.
W 2023 roku kierunek Geologia został wyróżniony certyfikatem „Studia z przyszłością” przyznawanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Nauczysz się:
• wykonywać i nadzorować prace geologiczno-inżynierskie, związane z rozpoznaniem warunków gruntowo-wodnych dotyczące m.in. ochrony brzegu morskiego,
• wykonywać prace hydrogeologiczne związane z poszukiwaniem i eksploatacją wód podziemnych,
• gromadzić, przetwarzać i archiwizować różnorodne informacje geologiczne z zastosowaniem technik komputerowych wykorzystujących specjalistyczne oprogramowanie.
- bazy danych w geologii,
- geostatystyka i modelowanie geologiczne,
- paleooceanografia,
- warsztaty z preparatyki i obrazowania skamieniałości,
- poszukiwanie i dokumentowanie złóż czwartorzędu,
- warsztaty z petrografii węglanów,
- współczesne problemy geologii,
- geodziedzictwo.
• instytucjach państwowej służby geologicznej, urzędach administracji rządowej i samorządowej, m.in. przy wydawaniu po zwoleń na eksploatację kopalin, składowanie odpadów oraz na wykonywanie prac inżynieryjnych pod duże inwestycje,
• przedsiębiorstwach geologicznych i wiertniczych, firmach zajmujących się poszukiwaniem i dokumentowaniem złóż,
• jednostkach projektowych, laboratoriach badawczych i ośrodkach naukowych, przedsiębiorstwach zajmujących się oceną warunków geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych dla potrzeb działalności gospodarczej.
studia III stopnia (obszar nauk przyrodniczych).
- geologia morza,
- geologia czwartorzędu.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku należącym do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Osoby legitymujące się dyplomem ukończenia kierunku spoza dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej dopuszczającej je do kwalifikacji na podstawie oceny na dyplomie.
Unikatowa oferta specjalistycznych przedmiotów warsztatowych (m.in. warsztaty georadarowe, geotechniczne, hydroakustyczne, dendrochronologiczne, mikropaleontologiczne itp.) zapewniających opanowanie najnowszych metod badań geologicznych z wykorzystaniem doskonale wyposażonych laboratoriów Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US. Szerokie możliwości współuczestnictwa w realizowanych na Wydziale licznych projektach badawczych, badawczo-rozwojowych i badawczo-wdrożeniowych oraz działania w ramach wyróżniającego się na uczelni studenckiego Koła Naukowego Geologów.