Geografia
To studia dla osób ciekawych świata, chcących zrozumieć wzajemne powiązania oraz zależności między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem przyrodniczym i społeczno- gospodarczym, gotowych do ciągłego poszerzania własnych horyzontów. Geografia daje nie tylko solidną, wszechstronną wiedzę przedmiotową i imponujący zakres umiejętności, lecz kształci także osoby potrafiące myśleć kreatywnie i nieszablonowo, które są poszukiwane na współczesnym rynku pracy. Do dyspozycji studentów są doskonale wyposażone, nowoczesne laboratoria Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych, Stacja Morska w Międzyzdrojach oraz jednostki pływające.
Nauczysz się:
• przetwarzać i analizować dane przestrzenne,
• wizualizować dane graficznie i kartograficznie,
• prowadzić badania laboratoryjne i terenowe,
• diagnozować aktualny stan środowiska przyrodniczego i społeczno-gospodarczego,
• doradzać w zakresie wykorzystania zasobów i ochrony środowiska oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i projektów inwestycyjnych.
- finansowe aspekty zarządzania środowiskiem,
- globalne zmiany litosfery,
- globalne zmiany atmosfery i klimatu,
- marketing terytorialny,
- marka miejsca,
- zagrożenie geologiczne i geomorfologiczne,
- gospodarka odpadowa,
- plany strategiczne,
- rewitalizację miejsc,
- zarządzanie obszarem chronionym,
- trendy światowe gospodarki.
• urzędach administracji państwowej i samorządowej, w tym w urzędach miast, gmin, powiatów i województw (w wydziałach koordynacji, rozwoju i promocji, mienia komunalnego i inwestycji, gospodarki komunalnej),
• biurach planowania przestrzennego i pracowni urbanistycznych,
• dziedzinie ochrony środowiska, prognoz hydrologicznych i meteorologicznych jako doradcy,
• zakresie systemów informacji geograficznej GIS, nawigacji satelitarnej GPS oraz kartografii i tworzenia map,
• małych oraz średnich przedsiębiorstwach, zwłaszcza branży turystycznej i związanych z wykorzystaniem zasobów naturalnych, gospodarką morską, ochr oną brzegów oraz ich zagospodarowaniem jako doradcy i eksperci.
W celu uzyskania większych kompetencji i zwiększenia możliwości zatrudnienia, zalecane jest kontynuowanie nauki na studiach trzeciego stopnia.
- geozagrożenia,
- gospodarka przestrzenna,
- marketing miejsc,
- zintegrowane zarządzanie środowiskiem.
Uruchomienie danego zakresu specjalności uwarunkowane jest zadeklarowaną liczbą studentów, zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni. Wybór zakresu specjalności nauczycielskiej jest dodatkowo warunkowany ukończeniem kierunku geografia w ramach studiów pierwszego stopnia.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku należącym do dziedziny nauk społecznych lub dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Osoby legitymujące się dyplomem ukończenia kierunku spoza dziedziny nauk społecznych lub dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej dopuszczającej je do kwalifikacji na podstawie oceny na dyplomie.
Do dyspozycji studentów są doskonale wyposażone, nowoczesne laboratoria Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US, Stacja Morska w Międzyzdrojach, jednostki pływające. Istnieje możliwość działania w ramach studenckich kół naukowych o profilach dopasowanych do indywidualnych preferencji uczestników.