Biotechnologia
Kierunek biotechnologia idealnie wpisuje się w obecny trend łączenia nauki z biznesem poprzez możliwość wdrażania innowacyjnych technologii w produkcyjnych dziedzinach przemysłu. Studia obejmują wiedzę z zakresu nauk i metod biotechnologicznych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technik i procesów biotechnologicznych. Większość zajęć, realizowanych na kierunku, to praktyczne zajęcia laboratoryjne, podczas których studenci poznają różne techniki eksperymentalne i korzystają z nowoczesnej aparatury badawczej.
Nauczysz się:
• wyjaśniać procesy zachodzące w żywych organizmach,
• planować i przeprowadzać eksperymenty biotechnologiczne oraz interpretować wyniki, wykorzystując narzędzia statystyczne,
• prawnych i etycznych aspektów biotechnologii,
• ekonomicznych i organizacyjnych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw biotechnologicznych,
• prowadzić prace badawcze z użyciem materiału biologicznego,
• zasad działania i obsługi aparatury badawczej i urządzeń technologicznych.
- bioinformatyka,
- mutacje i mutageneza,
- hodowle komórek nowotworowych in vitro w badaniach aktywności związków przeciwnowotworowych,
- nowe metody identyfikacji mikroorganizmów,
- roślinne substancje czynne farmakologii.
• placówkach naukowo-badawczych (instytuty, uczelnie wyższe),
• firmach biotechnologicznych, laboratoriach diagnostycznych oraz innych gałęziach gospodarki wykorzystujących techniki biotechnologiczne (przemysł fermentacyjny, spożywczy, farmaceutyczny, biomedyczny).
Absolwenci studiów na kierunku biotechnologia mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru:
W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia;
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Kandydaci po studiach I stopnia na kierunku z innej dziedziny niż nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki rolnicze, zobowiązani są do uzupełnia we własnym zakresie treści programowych ze studiów I stopnia kierunku biotechnologia.
Zdolność do podjęcia studiów na kierunku biotechnologia kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier.