Biologiczne podstawy kryminalistyki
Biologiczne podstawy kryminalistyki to unikatowy kierunek w skali całego kraju, dzięki któremu absolwenci posiadają rozszerzoną wiedzę z zakresu nauk biologicznych, prawnych i społecznych.
W 2020 roku, w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, kierunek uzyskał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” oraz wyróżnienie „Laur Innowacji”.
Nauczysz się:
• identyfikacji genetycznej, mikroskopowania oraz innych technik badawczych powszechnie stosowanych w laboratoriach kryminalistycznych,
• prawidłowego pozyskiwania, zabezpieczenia i przechowywania materiału biologicznego,
• odpowiedzialności za powierzony materiał,
• wykonywania analiz i właściwej interpretacji wyników,
• odpowiedzialności za wydanie wyniku laboratoryjnego,
• sposobów archiwizacji danych.
- statystyka w bioanalizach,
- entomologia sądowa,
- mikrobiom w kryminalistyce,
- psychologia sądowa,
- tanatologia tkankowa,
- metody molekularne w intensyfikacji roślin,
- prawo karne,
- molekularna identyfikacja owadów.
• placówkach naukowych, uniwersyteckich,
• laboratoriach kryminalistycznych policji,
• przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się nowoczesne metody analizy danych biologicznych.
Absolwenci studiów na kierunku biologiczne podstawy kryminalistyki mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczeciński i innych uczelniach w kraju.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru:
W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia;
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Kandydaci po studiach z innych dziedzin niż nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki rolnicze, zobowiązani są do uzupełnia we własnym zakresie treści programowych ze studiów I stopnia nauk ścisłych i przyrodniczych (w dyscyplinie nauk biologicznych).
Zdolność do podjęcia studiów na kierunku biologiczne podstawy kryminalistyki kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier.