• 11 MAJ 22

Jednostka prowadząca: Instytut Nauk Prawnych

Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Informacje o kierunku:

Celem studiów podyplomowych jest przekazanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ponadto celem studiów jest nabycie lub podnoszenie kwalifikacji osób mających zamiar lub już pracujących w obszarze ubezpieczeń społecznych. Tematyka jest bardzo obszerna i trudna. Sytuację utrudniają często zmieniające się regulacje prawne. Studia podyplomowe w założeniu mają dać obszerną wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych w różnych jego aspektach. Program studiów podyplomowych obejmuje 16 przedmiotów (łącznie 204 godziny zajęć). Słuchacz pozna najważniejsze zagadnienia z zakresu konstrukcji systemu ubezpieczeń społecznych, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami. Koncepcja studiów oparta jest na połączeniu wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Uczestnik studiów podyplomowych nabywając, poszerzając albo aktualizując wiedzę z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych będzie jednocześnie nabywać, poszerzać albo korygować umiejętności związane z praktycznym stosowaniem przekazywanej wiedzy. W zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych studia te są komplementarne. Koncepcja kształcenia na studiach podyplomowych Ubezpieczenia społeczne – Aspekty prawne jest zgodna z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego oraz rynku pracy. Prowadzenie przedmiotowych studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji jest zgodne ze Strategią rozwoju Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Strategią rozwoju Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Program studiów obejmuje przedmioty:

• Koncepcja systemu ubezpieczenia społecznego, jego elementy i miejsce w systemie zabezpieczenia społecznego
    • System ubezpieczeń społecznych
    • Powszechne ubezpieczenie emerytalno-rentowe
    • Ubezpieczenie wypadkowe
    • Ubezpieczenie chorobowe
    • Uzupełniające ubezpieczenie społeczne
    • Podstawy ubezpieczenia zdrowotnego
    • Ubezpieczenie społeczne rolników
    • Podstawy zabezpieczenia społecznego służb mundurowych
    • Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
    • Technologie informatyczne w ubezpieczeniu społecznym
    • Odpowiedzialność za naruszenie regulacji ubezpieczenia społecznego
    • Ochrona danych osobowych w ubezpieczeniu społecznym
    • Procedura administracyjna w ubezpieczeniu społecznym
    • Wybrane świadczenia rodzinne uzupełniające system ubezpieczeń społecznych
    • Seminarium dyplomowe

Plan studiów przewiduje 204 godziny dydaktyczne oraz 39 punktów ECTS. Praktyki nie są przewidziane w planie studiów. Nie są przewidziane przedmioty do wyboru.

Organizacja:

Uczestnicy: przede wszystkim pracownicy działów personalnych, urzędów i instytucji zajmujących się w pewnym zakresie tematyką ubezpieczeń, prawnicy, przedsiębiorcy.

Wykładowcy

Zajęcia prowadzone będą przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Prawa i Administracji oraz specjalistów praktyków.

Organizacja nauki

Zajęcia odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów się w weekendy, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Narutowicza 17a w Szczecinie). W każdym semestrze planowanych jest 8 spotkań. Szczegółowy harmonogram zajęć w danym semestrze podawany jest słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe.

Czas trwania: studia trwają 2 semestry.

Warunki zaliczenia

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń oraz złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia. Podstawą zaliczenia jest przedstawienie kompletnej pracy końcowej, a wcześniej przygotowanie prezentacji dotyczącej tematyki podjętej w pracy. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych Ubezpieczenia społeczne- Aspekty prawne.

Opłata: 3800 zł

Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłaty w ratach.

Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja:

Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 przedłużona do 31 października 2022 r.

Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK:  https://e-podyplomowe.usz.edu.pl/erekrutacjanew/index.php

Warunki rekrutacji:

Po rejestracji w systemie, należy dostarczyć wymagane dokumenty osobiście lub pocztą do Sekretariatu Studiów.

Wymagane dokumenty:

• podanie/kwestionariusz osobowy kandydata – wydruk z systemu ERK,
    • odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kserokopia dyplomu,
    • zdjęcie (1 sztuka)

Komplet wymaganych dokumentów należy przesyłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub kuriera na adres:

Uniwersytet Szczeciński
    Wydział Prawa i Administracji
    ul. Narutowicza 17a
    70-240 Szczecin,
    z dopiskiem „Studia Podyplomowe Ubezpieczenia społeczne – aspekty prawne”

Kierownik studiów

dr Sławomir Driczinski