Studenci stosunków międzynarodowych zapoznają się z podstawowymi elementami warsztatu naukowego z zakresu stosunków międzynarodowych. Taka wiedza pozwala na samodzielną analizę faktów z przeszłości i bieżących światowych wydarzeń. W programie duży nacisk położono także na wyrobienie umiejętności analitycznych pozwalających na podejmowanie świadomych, racjonalnych i trafnych decyzji uwzględniających aktualną sytuację i interesy różnych aktorów działających w środowisku międzynarodowym.
Umiejętności uzyskane w trakcie studiów
Poznasz
• wiadomości z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa międzynarodowego, prognozowania i symulacji międzynarodowych, polityki rozwojowej oraz ochrony praw człowieka,
• historyczne, kulturowe i cywilizacyjne korzenie współczesnego świata.
Wybierając odpowiednią specjalność nabędziesz wiedzą i umiejętności dotyczące polityki międzynarodowej w wymiarze globalnym i regionalnym, funkcjonowania gospodarki światowej i rynków międzynarodowych oraz komunikowania międzykulturowego.
Przykładowe przedmioty
bezpieczeństwo międzynarodowe; międzynarodowa ochrona praw człowieka; globalizacja
i regionalizacja; prognozowanie i symulacje międzynarodowe; oral history w relacjach między narodami i grupami etnicznymi; międzynarodowy rynek informacji i nowych technologii; inwestycje zagraniczne; stereotypy w stosunkach międzynarodowych
Nasi absolwenci pracują jako:
• dyplomaci i urzędnicy konsularni,
• urzędnicy, analitycy i specjaliści administracji państwowej i samorządowej,
• pracownicy organizacji i instytucji międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą,
• specjaliści ds. międzynarodowych w przedsiębiorstwach i korporacjach działających na rynkach międzynarodowych,
• pracownicy naukowi uczelni wyższych, analitycy w placówkach naukowo-badawczych zajmujących się sprawami międzynarodowymi,
• eksperci w szeroko rozumianych mediach.
Forma studiów: stacjonarne
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- regiony, subregiony, pogranicza;
- gospodarka światowa i handel międzynarodowy
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia z dziedziny nauk humanistycznych lub społecznych.
Kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia w obszarze kształcenia innym niż wyżej podane obowiązywać będzie rozmowa kwalifikacyjna.
Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Dodatkowe informacje:
Zajęcia prowadzą specjaliści i eksperci zajmujący się problemami współczesnej Azji, Ameryki, Kaukazu, Skandynawii, Afryki, Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich. Poprzez spotkania z osobami realizującymi politykę zagraniczną (w ramach wykładów gościnnych) studenci mogą na bieżąco konfrontować swoją wiedzę i przekaz medialny z rzeczywistością. Studenci mogą również uczestniczyć w pracach koła naukowego Aktywny Dialog Międzynarodowy, projektach międzynarodowych prowadzonych przez wykładowców oraz programach wymiany międzynarodowej.