• 22 PAŹ 20

Język rosyjski jest jednym z sześciu języków kongresowych, językiem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i UNESCO.
    Włada nim kilkaset milionów ludzi. Studia zapewniają opanowanie języka rosyjskiego na poziomie C1+ oraz drugiego języka obcego na poziomie B2. Spośród języków obcych studenci mają do wyboru: norweski, chiński, angielski i niemiecki.

Czas trwania studiów: 4 semestry

Nauczysz się:
    • posługiwać specjalistycznym językiem rosyjskim na poziomie C1+,
    • prowadzić korespondencję biznesową w języku obcym,
    • tworzyć różnego rodzaju teksty użytkowe w języku obcym,
    • podstaw tłumaczenia ustnego i pisemnego.

Przykładowe przedmioty: tłumaczenie przysięgłe, tłumaczenie tekstów handlowych, teoria przekładu, praktyczna nauka języka rosyjskiego, literatura polska i rosyjska w relacjach przekładowych.

Nasi absolwenci pracują jako:
    • pracownicy biur turystycznych,
    • pracownicy biur tłumaczeń,
    • pracownicy call- center,
    • urzędnicy i pracownicy w firmach przygranicznych,
    • pracownicy w mediach: w radiu i telewizji,
    • nauczyciele w szkołach językowych,
    • pracownicy biur pośrednictwa pracy,
    • pracownicy firm zatrudniających osoby rosyjskojęzyczne.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku filologia, specjalność: przekład rosyjsko-polski z dodatkowym językiem obcym mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Kandydatów na studia II stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:

• konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych dla absolwentów kierunków z wykładowym językiem rosyjskim
    • konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowa kwalifikacyjna w języku rosyjskim dla absolwentów innych kierunków studiów.

W trakcie studiów studenci mają możliwość realizacji pasji badawczych i poznawania kultur słowiańskich poprzez działanie w funkcjonujących przy IFS kołach naukowych: „Koło Naukowe Slawistów” i „Słowianie – język, kultura, tradycja”. W ramach prac Kół studenci współpracują przy organizacji konferencji naukowych o charakterze międzynarodowym (np. Świat Słowian w języku i kulturze). Celem działalności Kół jest poznawanie kultury krajów języka, w tym celu organizowane są wycieczki do Czech, Rosji, Ukrainy, Niemiec. Studenci i pracownicy IFS przygotowują i biorą czynny udział w „Słowianaliach”, corocznym święcie Instytutu.