• 23 KW. 21

Prawo transportowe i ubezpieczeń  transportowych to kierunek, dzięki któremu studenci będą przygotowani do pracy w sektorze TLS (transport, logistyka, spedycja). Studia na tym kierunku poszerzą wiedzę na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności transportowej i ubezpieczeń transportowej we wszystkich gałęziach gospodarki. Jest to naturalna reakcja na wzrost znaczenia transportu w gospodarce oraz na wzrost roli Szczecina jako miasta położonego na styku ważnych europejskich szlaków transportowych.

Nauczysz się:

• zawierania i wykonywania umowy przewozu we wszystkich gałęziach transportu,
    • procedur sądowych w sprawach dotyczących roszczeń transportowych,
    • zawierania umów ubezpieczeń transportowych i komunikacyjnych oraz zasad dotyczących likwidacji szkód,
    • interpretacji międzynarodowych konwencji przewozowych,
    • zasad administracyjnych i procedur dotyczących działalności transportowej, związanych z ochroną środowiska, konkurencją czy ochroną danych osobowych w transporcie.

Przykładowe przedmioty:

Wstęp do prawa transportowego, publicznoprawne uwarunkowania działalności transportowej, podstawy techniczno-ekonomiczne transportu, odpowiedzialność odszkodowawcza stron umowy przewozu, prawo morskie, ubezpieczenia transportowe, ubezpieczenia komunikacyjne.

Kariera i praca
    Nasi absolwenci znajdą zatrudnienie w:

• przedsiębiorstwach z branży TSL (transport, logistyka, spedycja),
    • portach morskich,
    • organach administracji rządowej i samorządowej zajmujących się transportem,
    • agencjach ubezpieczeniowych i pośrednictwach ubezpieczeniowych,
    • kancelariach prawnych.

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.

Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru:

W = 0,5 O + 0,5 Ś,

gdzie:

O ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia;

Ś średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.

Zajęcia na kierunku prawo transportowe i ubezpieczeń transportowych prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra naukowa oraz praktycy, m.in.  adwokaci, radcowie prawni. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów na co dzień zajmujących się problematyką prawa transportowego i pokrewnymi zagadnieniami, którzy opierając się na doświadczeniu zawodowym łączą pracę naukową z codzienną aktywnością zawodową.