W 2021 r. kierunek politologia na Uniwersytecie Szczecińskim zajął 8 miejsce w ogólnokrajowym rankingu Perspektyw. Studia dla tych, którzy interesują się polityką. Zajrzymy „od kuchni” na scenę polityczną – debaty, sondaże, kampanie, programy, wywiady – dowiesz się jak są realizowane. Na politologii musi być też czas na dyskusję o polityce i aktualnych wydarzeniach politycznych. Wielu absolwentów naszej politologii zostaje posłami, senatorami, radnymi, dyrektorami urzędów, komentatorami politycznymi, prowadzą kampanie wyborcze czy biura poselskie
Nauczysz się:
- Prowadzenia kampanii i komunikowania się z mediami.
- Przygotowywania wystąpień ustnych i pisemnych.
- Funkcjonowania w organizacjach politycznych, także międzynarodowych.
- Tworzenia ekspertyz dla partii politycznych, instytucji, mediów.
- Rozumienia i wyjaśniania zjawisk politycznych.
- Sztuki debaty i dyskusji
Czas trwania studiów: 4 semestry
Przykładowe przedmioty:
Public relations, Media elektroniczne, Pisanie kreatywne, Psychologia polityki, Decydowanie polityczne, Ruchy społeczne, Badania preferencji wyborczych Kampanie lobbingowe, Analiza wyników wyborczych, Analiza kampanii wyborczych
Nasi absolwenci pracują m.in. w:
• partiach politycznych, biurach poselskich i senatorskich,
• mediach i agencjach public relations,
• think tankach, organizacjach eksperckich i analitycznych,
• administracji rządowej i samorządowej,
• instytucjach Unii Europejskiej
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku politologia mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Forma studiów: stacjonarne
WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- polityka medialna;
- analityk rynku politycznego;
- International Studies.
Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni.
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Dodatkowe informacje:
Mamy świetną infrastrukturę do studiowania: Przestronny budynek (większość zajęć w jednym miejscu). Nowoczesne sale (wszystkie wyposażone w rzutniki multimedialne, nagłośnienie). Centrum Edukacji i Negocjacji Kryzysowej. Centrum Informatyczne. Czytelnia. Darmowe WiFi w całym budynku. Duży dostępny parking. Zawsze słynęliśmy z bogatego życia studenckiego – to tutaj powstawały jedne z pierwszych w kraju studenckie internetowe gazety i kanały telewizyjne oraz organizowane są słynne w całym mieście Dni Studenckie. Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier.