Prawo administracyjne i samorządowe
Celem kształcenia jest nabywanie i poszerzanie wiedzy zawodowej oraz umiejętności niezbędnych w pracy urzędniczej w administracji publicznej (zarówno rządowej, jak i samorządowej) oraz codziennej działalności radnych i działaczy społecznych.
Program Studiów Podyplomowych Prawa Administracyjnego i Samorządowego jest kierowany zarówno do pracowników, jak i do kandydatów do pracy w administracji publicznej. Adresatem są także osoby pełniące funkcje kierownicze w organach samorządu terytorialnego: wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie, skarbnicy i sekretarze oraz współpracujący z samorządem lokalni działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze. Oferta studiów jest kierowana również do radnych i kandydatów na radnych.
Celem kształcenia jest przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania szeroko rozumianej administracji publicznej. Program kształcenia obejmuje 14 przedmiotów (łącznie 216 godzin zajęć).
Słuchacz pozna najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa i prawoznawstwa stanowiące fundament wiedzy niezbędnej do zrozumienia instytucji prawnych regulowanych przepisami prawa i postępowania administracyjnego, prawa i postępowania cywilnego oraz prawa pracy, a występujących w praktycznej działalności administracji publicznej–państwowej i samorządowej.
Program studiów podyplomowych uzupełnia szczegółowa i specjalistyczna problematyka. Zagadnienia prawne prezentowane w jej ramach umożliwiają zrozumienie istoty funkcjonowania administracji publicznej, jako istotnego elementu państwa demokratycznego. Wiedza z zakresu ustroju samorządu terytorialnego, zasad tworzenia prawa miejscowego, europejskich programów strukturalnych dla samorządu terytorialnego, gospodarki finansowej samorządu terytorialnego, podatków i opłat lokalnych, podstaw prawa gospodarczego publicznego oraz zamówień publicznych jest niezbędna każdemu, kto już pracuje lub dopiero zamierza podjąć pracę w różnych jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego albo jednostkach współpracujących z samorządem terytorialnym.
Wykaz przedmiotów
- wybrane zagadnienia prawoznawstwa z elementami etyki,
- wybrane zagadnienia prawa administracyjnego,
- postępowanie administracyjne,
- prawo samorządu terytorialnego,
- europejskie programy strukturalne dla samorządu,
- tworzenie prawa miejscowego,
- źródła dochodów zewnętrznych jednostek samorządu terytorialnego,
- system podatków i opłat lokalnych,
- wybrane zagadnienia prawa pracy,
- podstawy prawa europejskiego,
- wybrane zagadnienia prawa gospodarczego publicznego,
- zamówienia publiczne,
- wybrane zagadnienia prawa cywilnego,
- wybrane zagadnienia postępowania cywilnego.
Łącznie 216 godzin.
- pracownicy i kandydaci do pracy w administracji publicznej,
- osoby pełniące funkcje kierownicze w organach samorządu terytorialnego: wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie, skarbnicy i sekretarze oraz współpracujący z samorządem lokalni działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze, a także radni i kandydaci na radnych,
- osoby zainteresowane prawem administracyjnym i samorządowym.
Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników Wydziału Prawa i Administracji oraz praktyków (radców prawnych).
Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota, niedziela), zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji US (ul. Narutowicza 17a). W każdym semestrze planowanych jest 8 zjazdów.
Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń oraz złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Administracyjnego i Samorządowego.
Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłat w ratach (maks. 4). Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.
Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 rozpoczęła się 8 maja 2023 roku.
Rejestracja na studia poprzez system ERK https://e-podyplomowe.usz.edu.pl/erekrutacjanew/index.php
Wymagane dokumenty
- podanie/kwestionariusz osobowy kandydata – wydruk z systemu ERK,
- odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kserokopia dyplomu,
- zdjęcie (1 sztuka).
Komplet wymaganych dokumentów należy przesyłać pocztą lub kurierem na adres:
Uniwersytet Szczeciński
Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17a
70-240 Szczecin
(pokój 3)
z dopiskiem „Studia Podyplomowe Prawo Administracyjne i Samorządowe”.
ul. Narutowicza 17a
70-240 Szczecin
(pokój 301B)
e-mail malgorzata.ofiarska@usz.edu.pl
Obsługa administracyjna:
e-mail angelika.sikorska@usz.edu.pl
ul. Narutowicza 17a
70-240 Szczecin
(pokój 3)