• 22 PAŹ 20

Kierunek dla osób, które chcą rozwinąć swoje przyrodnicze zainteresowania, a w przyszłości chcą mieć wpływ na kształtowanie najbliższego otoczenie, opierając się na najnowszych osiągnięciach nauki. Absolwent kierunku jest specjalistą w ochronie środowiska przyrodniczego, czyli krajobrazu wraz z tworami przyrody nieożywionej oraz naturalnymi  i przekształconymi siedliskami przyrodniczymi z występującymi na nich roślinami, zwierzętami i grzybami. Kierunek pozwala zrozumieć wartość środowiska przyrodniczego, odpowiednio nim zarządzać, a także zdobyć tytuł zawodowy inżyniera.

UMIEJĘTNOŚCI UZYSKIWANE W TRAKCIE STUDIÓW

Nauczysz się:
    • metod badań i oceny stanu środowiska przyrodniczego, niezbędnych do wykonania dokumentacji środowiskowej i przyrodniczej,
    • jak funkcjonuje ochrona przyrody i ochrona środowiska w Polsce,
    • metod badawczych wykorzystywanych w ochronie przyrody i ochronie środowiska,
    • oceniać przyrodę z perspektywy genów, gatunków i siedlisk,
    • posługiwać się przepisami prawa oraz fachową literaturą w zakresie ochrony przyrody i ochrony środowiska.

KARIERA I PRACA

Nasi absolwenci pracują jako:
    • specjaliści ds. ekspertyz przyrodniczych, raportów środowiskowych oraz nadzoru przyrodniczego inwestycji w instytucjach ochrony przyrody i ochrony środowiska (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wody Polskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej),
    • konsultanci i inspektorzy w urzędach miejskich, gminnych i parkach narodowych,
    • doradcy firm zajmujących się doradztwem ekologicznym, odnawialnymi źródłami energii,
    • eksperci środowiskowi.

Kryteria kwalifikacji - grupa I:

• biologia
    • chemia
    • język obcy nowożytny: dowolny
    • matematyka

Kryteria kwalifikacji - grupa II:

• fizyka i astronomia / fizyka
    • geografia
    • informatyka

Kryteria kwalifikacji - grupa III:

• język polski
    • wiedza o społeczeństwie

W ramach struktury wydziału funkcjonuje Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii. Podjednostką centrum jest Laboratorium Badań Środowiskowych w Małkocinie, dysponujące wysokiej klasy aparaturą badawczą, najnowocześniejszą w północno -zachodniej Polsce. W laboratorium wykonywane są badania zarówno przez pracowników naukowych uczelni, jak i studentów. Liczne zajęcia terenowe na tym kierunku pozwalają na praktyczne podejście do zdobywania wiedzy, jak również rozwijają umiejętności pracy w grupie.