Absolwent kierunku jest przygotowany do podejmowania wyzwań zawodowych w zakresie zarządzania logistycznego. Nacisk uzyskiwanych efektów kształcenia położony jest na pozyskanie umiejętności kreatywnego i analitycznego myślenia, obsługi systemów informatycznych oraz znajomości współczesnych trendów wpływających na funkcjonowanie szeroko pojętej logistyki.
Specjalność Inżynieria Jakości Usług Logistycznych ukierunkowana jest na kształcenie specjalistów z zakresu doskonalenia jakości w szeroko pojętej działalności logistycznej. Absolwent tej specjalności będzie potrafił prowadzić audyty logistyczne wykorzystując szeroką gamę poznanych narzędzi oraz metod oceny i usprawniania procesów.
Specjalność Logistyka Systemów Produkcyjnych ma na celu wykształcić fachowców posiadających umiejętność planowania i organizowania pracy produkcji (w szczególności przemysłowej), a także jej monitorowania i kontroli. Absolwent specjalności posiada również kompetencje dotyczące gospodarki materiałowej oraz transportu. Przedstawiane treści uwzględniają nowoczesne trendy wpływające na działalność produkcyjną, w szczególności rozwój technologii inteligentnych, automatyki i robotyki.
Specjalność Systemy Dystrybucji Energii ma na celu przygotować absolwenta na wyzwania rynku pracy związane z wdrażaniem, zarządzaniem oraz doskonaleniem systemów energetycznych. Absolwent specjalności posiada wiedzę techniczną dotyczącą działania urządzeń elektroenergetycznych oraz metod pozyskiwania i dystrybucji energii odnawialnej, a także umiejętności pozatechniczne w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami energetycznymi oraz doskonalenia procesów konwersji i dystrybucji energii.
Nauczysz się:
- zarządzania operacyjnego w działach logistycznych i transportowych jednostek gospodarczych,
- obsługi systemów informatycznych zarzadzania przedsiębiorstwem (ERP), planowania materiałowego (MRP), magazynem (WMS), transportem (TMS), analizy procesowej oraz projektowania infrastruktury,
- zastosowania metod i narzędzi optymalizacji procesów logistycznych,
- identyfikowania oraz zarządzania ryzykiem w działalności logistycznej,
- oceny wpływu aspektów ekonomicznych, zarządczych, środowiskowych oraz społecznych na dzielność inżynierską w obszarze logistyki,
- planowania, organizowania i realizowania audytów logistycznych,
- planowania zagospodarowania przestrzeni produkcyjnej i magazynowej,
- projektowania i zarządzania systemami dystrybucji energii.
Czas trwania studiów 1,5 roku (3 semestry)
Nasi absolwenci pracują m.in. w:
- przedsiębiorstwach transportowych, spedycyjnych i logistycznych (TSL),
- działach planowania zaopatrzenia, sterowania produkcją, zarządzania magazynem,
- parkach przemysłowych i logistycznych,
- stanowiskach informatycznej obsługi logistyki i transportu,
- zakładach komunikacji publicznej,
- jednostkach zajmujących się sterowaniem i planowaniem ruchu miejskiego,
- jednostkach certyfikujących i audytujących.
Przykładowe przedmioty:
Automatyzacja procesów logistycznych, systemy zarządzania jakością w logistyce, zarządzanie ryzykiem w logistyce, Six sigma w procesach logistycznych, Lean Manufacturing, techniki produkcyjne inteligentnego przemysłu, logistyka paliw, centra usług wspólnych w energetyce.
Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
WYDZIAŁ EKONOMII, FINANSÓW I ZARZĄDZANIA – KAMPUS CUKROWA
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 90
Specjalności:
- Inżynieria jakości usług logistycznych;
- logistyka systemów produkcyjnych;
- systemy dystrybucji energii
Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest wymaganą liczbą zdeklarowanych na tę specjalność studentów.
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów inżynierskich co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest liczba otrzymanych punktów, obliczana wg wzoru:
W = 0,5 O + 0,5 Ś, gdzie:
O – ocena na dyplomie ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Ś – średnia z przebiegu studiów co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzona przez uczelnię kandydata i wyliczona według zasad zgodnych z regulaminem studiów ukończonej uczelni.
Dodatkowe informacje:
Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier. Istnieje również możliwość odbycia staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS+. Studiując na kierunku Logistyka studenci mają do dyspozycji nowoczesne laboratoria i pracownie badawcze: LogLab i TrasnsLab. W skład bazy dydaktycznej wchodzi także Centrum Informacji Menedżerskiej, które zapewnia dostęp do aktualnej i wyspecjalizowanej wiedzy (czytelnia, wypożyczalnia, ośrodek informacji naukowej). W procesie kształcenia duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne przy współpracy z menadżerami branży TSL. Student ma także możliwość rozwijania swoich umiejętności w ramach zespołów badawczych i kół naukowych: Koło Naukowe Logistyki LogUS i Koło Naukowe Transportu.