• 27 STY 21
    Cel studiów

Absolwenci opanowują wiedzę i umiejętności z zakresu tłumaczeń tekstów specjalistycznych z języka polskiego na niemiecki oraz z niemieckiego na polski, uczą się prowadzenia korespondencji w biznesie zarówno  w języku polskim, jak i niemieckim, orientują się w systemie gospodarczym Niemiec oraz w organizacji różnego rodzaju przedsiębiorstw.

Celem kształcenia jest przygotowanie studentów do wykonywania zawodu specjalisty do spraw korespondencji w biznesie  w języku niemieckim i polskim. W ramach poszczególnych przedmiotów przekazywana jest wiedza oraz umiejętności wymagane na egzaminach na specjalistę do spraw korespondencji w biznesie („Geprüfter Fremdsprachenkorrespondent / geprüfte Fremdsprachenkorrespondentin”) przeprowadzanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Neubrandenburgu. Z tego względu wymagania egzaminacyjne miały znaczny wpływ na kształtowanie programu studiów.

Absolwenci studiów podyplomowych mogą podjąć pracę na terenie Polski i Niemiec, przede wszystkim w przedsiębiorstwach ukierunkowanych na eksport/import, handel i produkcję, ale też w  przedstawicielstwach zagranicznych czy organizacjach międzynarodowych.

Opis kierunku/Program

W ciągu dwóch semestrów słuchacze przygotowywani są do egzaminów na specjalistę do spraw kontaktów z zagranicą. Zajęcia w dużej mierze prowadzone są po niemiecku. Przekazywana jest wiedza na temat systemów gospodarczych i finansowych obu państw, a także o różnych rodzajach przedsiębiorstw, sposobach i zasadach ich funkcjonowania. Absolwenci poznają tajniki umów handlowych oraz różnego rodzaju dokumentacji i korespondencji przedsiębiorstwa, tłumaczą teksty o tematyce gospodarczej oraz gospodarczo-prawnej, ćwiczą konwersacje na tematy przedsiębiorstwa i gospodarki.

Jednostka prowadząca: Instytut Językoznawstwa

Wydział: Wydział Humanistyczny

Informacje o kierunku:

Uczestnicy

Studia adresowane są: do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku filologia germańska lub na innym kierunku, którzy wykazują się znajomością języka niemieckiego w stopniu B2/C1 i chcą podjąć pracę jako specjalista ds. kontaktów z zagranicą w polskim lub niemieckim przedsiębiorstwie.

Wykładowcy

Wykładowcami  są pracownicy Wydziału Humanistycznego US, specjaliści w nauczaniu języka niemieckiego, w tym praktykujący tłumacze przysięgli języka niemieckiego oraz konsultant z niemieckiej firmy doradczej dla biznesu.

Organizacja:

Organizacja nauki

Zjazdy w weekendy (sobota, sporadycznie niedziela) – w każdym semestrze po 8 zjazdów.

2 semestry

Studia podyplomowe kończą się wydaniem świadectwa ukończenia studiów. Warunkiem jest uzyskanie wymaganych zaliczeń i egzaminów.

1.700 zł za semestr.

Istnieje możliwość rozłożenia płatności czesnego na raty (2,3 lub 4).

Nie ma opłaty rekrutacyjnej / z tytułu wpisowego.

Rekrutacja:

Warunki rekrutacji

Ukończone studia minimum piewrszego stopnia,

znajomość języka niemieckiego na poziomie językowym B2/C1 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) potwierdzona odpowiednim świadectwem egzaminacyjnym np. z Goethe-Institut lub TestDaF.

W przypadku braku odpowiednich dokumentów potwierdzających znajomość języka przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna.

UWAGA! Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK.

Zarejestruj się od 14 czerwca 2021 r.:

Elektroniczna Rejestracja Kandydatów ->

Uwaga!

W przypadku braku dokumentu potwierdzającego znajomość języka niemieckiego należy zgłosić się mailowo (informacja wysłana na adres e-mail: katarzyna.grzesiak@usz.edu.pl) w celu ustalenia terminu i trybu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

8 zjazdów w semestrze (w soboty, wyjątkowo w niedzielę).

Dokładny plan zajęć podany zostanie w terminie późniejszym.

kierownik studiów

dr hab. Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska, prof. US