• 22 PAŹ 20

Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem jest kierunkiem z wykładowym językiem włoskim. Studia mają na celu wykształcenie specjalistów w dziedzinach związanych z kulturą i turystyką, posiadających umiejętność zarządzania procesami komunikacji i interakcji offline i online między instytucjami zajmującymi się kulturą i turystyką, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i międzynarodowym.
    Szczególny nacisk będzie położony na profesjonalne przygotowanie lingwistyczne i kulturowe
    oraz rozwój kompetencji teoretycznych i praktycznych, m.in. tłumaczeniowych i komunikacyjnych.

Czas trwania studiów: 4 semestry

Przykładowe przedmioty:
    Analiza, interpretacja i tłumaczenie tekstów, tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne,
    stylistyka i pisanie, sztuka współczesna i modele ekspozycji, tradycje i kultura ludowa Włoch,
    organizacja wydarzeń kulturalnych, geografia i organizacja turystyki we Włoszech.

Nauczysz się:
    • komplementarnego spojrzenia na kulturowe, antropologiczne, socjologiczne i ekonomiczne aspekty Włoch, w perspektywie działalności związanej z kulturą i turystyką,
    • przygotowania lingwistycznego i kulturowego,
    • rozwijania kompetencji teoretycznych i praktycznych m.in. tłumaczeniowych i komunikacyjnych z dziedzin szeroko pojętej kultury, geografii i ekonomii,
    • zarządzać i planować wydarzenia oraz usługi związane z rynkiem kulturalno-turystycznym.

Nasi absolwenci pracują jako:
    • osoby zaangażowane w różnorodnych dziedzinach życia związanych z obszarem języka i kultury włoskiej,
    • osoby animujące kontakty polsko-włoskie w zakresie działań wspólnych Unii Europejskiej,
    • nauczyciele języka włoskiego w Polsce i języka polskiego we Włoszech (po zdobyciu wymaganego przygotowania nauczycielskiego),
    • pracownicy biur turystycznych w obu krajach, w ośrodkach dla emigrantów itp.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

• mediacja językowa, kultura i turystyka

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji stanowi ocena na dyplomie. Kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem obowiązuje rekrutacja według następujących kryteriów:

• dla absolwentów kierunku italianistyka lub innych z obszaru nauk humanistycznych z wykładowym językiem włoskim: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
    • absolwenci innych kierunków z obszaru nauk humanistycznych: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i udokumentowana znajomość języka włoskiego na poziomie C1
    • dla pozostałych kandydatów: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowa kwalifikacyjna w języku włoskim.

Studenci odbywają praktyki zawodowe w publicznych i prywatnych instytucjach kultury oraz podmiotach związanych z turystyką. Praktyki stanowią integralną część kształcenia i służą uzyskaniu kwalifikacji w zakresie wynikającym ze specyfiki kierunku i specjalności.