Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem
Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem jest kierunkiem z wykładowym językiem włoskim. Studia mają na celu wykształcenie specjalistów w dziedzinach związanych z kulturą i turystyką, posiadających umiejętność zarządzania procesami komunikacji i interakcji offline i online między instytucjami zajmującymi się kulturą i turystyką, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i międzynarodowym.
Szczególny nacisk będzie położony na profesjonalne przygotowanie lingwistyczne i kulturowe oraz rozwój kompetencji teoretycznych i praktycznych, m.in. tłumaczeniowych i komunikacyjnych.
Od roku akademickiego 2023/24 na studiach drugiego stopnia wykłady będą prowadzone się w formule e-learningowej z wykorzystaniem platformy e-studia. Laboratoria i konwersatoria będą natomiast odbywać się stacjonarnie w godzinach popołudniowych, jeden lub dwa razy w tygodniu, tak aby umożliwić studentom godzenie nauki oraz obowiązków zawodowych i innych.
Nauczysz się:
• komplementarnego spojrzenia na kulturowe, antropologiczne, socjologiczne i ekonomiczne aspekty Włoch, w perspektywie działalności związanej z kulturą i turystyką,
• przygotowania lingwistycznego i kulturowego,
• rozwijania kompetencji teoretycznych i praktycznych m.in. tłumaczeniowych i komunikacyjnych z dziedzin szeroko pojętej kultury, geografii i ekonomii,
• zarządzać i planować wydarzenia oraz usługi związane z rynkiem kulturalno-turystycznym.
- stylistyka i pisanie,
- sztuka współczesna i modele ekspozycji,
- tradycje i kultura ludowa Włoch,
- organizacja wydarzeń kulturalnych,
- geografia i organizacja turystyki we Włoszech.
• różnorodnych dziedzinach życia związanych z obszarem języka i kultury włoskiej,
• zakresie działań wspólnych Unii Europejskiej jako osoby animujące kontakty polsko-włoskie,
• biurach turystycznych w obu krajach, w ośrodkach dla emigrantów itp.
Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
- mediacja językowa,
- kultura i turystyka.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji stanowi ocena na dyplomie. Kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem obowiązuje rekrutacja według następujących kryteriów:
- dla absolwentów kierunku italianistyka lub innych z dziedziny nauk humanistycznych z wykładowym językiem włoskim – konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
- absolwenci innych kierunków z dziedziny nauk humanistycznych – konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i udokumentowana znajomość języka włoskiego na poziomie C1,
- dla pozostałych kandydatów – konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowa kwalifikacyjna w języku włoskim.
Studenci odbywają praktyki zawodowe w publicznych i prywatnych instytucjach kultury oraz podmiotach związanych z turystyką. Praktyki stanowią integralną część kształcenia i służą uzyskaniu kwalifikacji w odniesieniu do specyfiki kierunku i zakresu specjalności.