Animacja kultury
Studia adresowane są do aktywnych, zaangażowanych, twórczych osób niezależnie od wieku (zatrudnionych bądź niezatrudnionych w sferze działalności kulturalnej), które chcą uzyskać tytuł zawodowy dyplomowanego animatora kultury. W programie studiów znajdują się przedmioty przygotowania ogólnego, praktycznego i zawodowego, ze zdecydowaną przewagą zajęć warsztatowych opartych na realizacji projektów działaniowych. Program studiów jest ukierunkowany na kształtowanie i wzmocnienie kompetencji ogólnych i zawodowych obecnych i przyszłych pracowników sfery działalności kulturalnej. Oprócz kadry akademickiej zajęcia praktyczne z przedmiotów zawodowych prowadzą doświadczeni, wybitni praktycy zatrudnieni w instytucjach i organizacjach działalności kulturalnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, na zasadzie formalnej współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. W tych instytucjach i organizacjach studenci odbywają także praktyki zawodowe pod kierunkiem doświadczonych tutorów – praktyków.
Nauczysz się:
• planować i realizować wydarzenia kulturalne różnego typu,
• zarządzać instytucjami kultury,
• stosować w praktyce metodykę animacji kultury,
• diagnozować potrzeby społeczności lokalnej i dbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego.
- media cyfrowe animacje kultury,
- marketing w sferze kultury,
- organizacja wydarzeń kulturalnych,
- public relations,
- zarządzanie projektem,
- przemysły kreatywne,
- turystyka kulturowa,
- zarządzanie instytucją i organizacją działalności kulturalnej.
• instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, urzędach gminy, agencjach artystycznych itd.,
• instytucjach, organizacjach, przedsiębiorstwach, firmach prywatnych zatrudniających animatorów i menedżerów kultury,
• mediach,
• samorządach lokalnych,
• ośrodkach i firmach turystycznych i rekreacyjnych, centrach sportowych i rehabilitacyjnych, sanatoriach i ośrodkach pomocy społecznej.
Absolwenci studiów na kierunku animacja kultury mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji dla wszystkich kandydatów jest ocena na dyplomie.
Osoby zatrudnione w sferze działalności kulturalnej mogą uzyskać zwolnienie z realizacji części przedmiotów zawodowych na podstawie potwierdzenia efektów kształcenia w oparciu o posiadane i przedłożone dokumenty o pracy zawodowej w sferze działalności kulturalnej. Trzymiesięczna zawodowa praktyka ciągła w semestrze trzecim w wybranej instytucji lub organizacji działalności kulturalnej oraz wiele przedmiotów warsztatowych.