Dzięki studiom historycznym drugiego stopnia absolwent rozszerza umiejętności i wiedzę uzyskaną na studiach pierwszego poziomu w zakresie ogólnego wykształcenia humanistycznego i wiedzy merytorycznej. Absolwent uzyskuje gruntowną wiedzę w zakresie wybranej specjalności naukowej oraz wszechstronne umiejętności warsztatowe.
Nauczysz się:
• analizować dokumenty, odczytywać ukryte przesłania, rozumieć przebieg i konsekwencje zdarzeń,
• wyjaśniać przyczyny zjawisk, zachodzących w przeszłości i współcześnie,
• pracy nauczyciela – historyka (po wybraniu specjalności nauczycielskiej),
• gromadzić, opracowywać i prezentować informacje.
Czas trwania studiów: 4 semestry.
Przykładowe przedmioty: Oral history – zagadnienia teoretyczne i praktyczne, historia i społeczeństwo – dziedzictwo epok, gromadzenie, opracowanie i opieka nad eksponatami, wizualizacja danych przestrzennych.
Nasi absolwenci pracują jako:
• pracownicy archiwów,
• pracownicy muzeów i instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego,
• pracownicy mediów.
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów II stopnia na kierunku Historia, mogą kontynuować kształcenie na studiach III stopnia w zakresie dyscypliny naukowej historia oferowanych przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz na innych studiach doktoranckich prowadzonych zarówno przez Wydział Humanistyczny, jak i inne wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego i inne uczelnie. Absolwenci mogą również skorzystać z oferty studiów podyplomowych realizowanych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz innych prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim i innych uczelniach.
Forma studiów: stacjonarne
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- muzealnictwo
- nauczycielska
Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni.
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów I stopnia z dziedziny nauk humanistycznych lub dziedziny nauk społecznych, z tym, że:
- dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia na kierunku historia kryterium kwalifikacji będzie tylko ocena na dyplomie
- dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia na kierunkach innych niż historia- dodatkowo obowiązywać będzie rozmowa kwalifikacyjna.
Dodatkowe informacje:
Studia na specjalności nauczycielskiej przeznaczone są dla kandydatów, którzy ukończyli specjalność (lub specjalizację) nauczycielską na studiach pierwszego stopnia na tym samym kierunku. Praktyki na kierunku historia odbywają się zgodnie z programem studiów.