• 22 PAŹ 20

Dzięki studiom historycznym drugiego stopnia absolwent rozszerza umiejętności i wiedzę uzyskaną na studiach pierwszego poziomu w zakresie ogólnego wykształcenia humanistycznego i wiedzy merytorycznej. Absolwent uzyskuje gruntowną wiedzę w zakresie wybranej specjalności naukowej oraz wszechstronne umiejętności warsztatowe.

Nauczysz się:
    • analizować dokumenty, odczytywać ukryte przesłania, rozumieć przebieg i konsekwencje zdarzeń,
    • wyjaśniać przyczyny zjawisk, zachodzących w przeszłości i współcześnie,
    • pracy nauczyciela – historyka (po wybraniu specjalności nauczycielskiej),
    • gromadzić, opracowywać i prezentować informacje.

Czas trwania studiów: 4 semestry.

Przykładowe przedmioty: Oral history – zagadnienia teoretyczne i praktyczne, historia i społeczeństwo – dziedzictwo epok, gromadzenie, opracowanie i opieka nad eksponatami, wizualizacja danych przestrzennych.

Nasi absolwenci pracują jako:
    • pracownicy archiwów,
    • pracownicy muzeów i instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego,
    • pracownicy mediów.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów II stopnia na kierunku Historia, mogą kontynuować kształcenie na studiach III stopnia w zakresie dyscypliny naukowej historia oferowanych przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz na innych studiach doktoranckich prowadzonych zarówno przez Wydział Humanistyczny, jak i inne wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego i inne uczelnie. Absolwenci mogą również skorzystać z oferty studiów podyplomowych realizowanych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz innych prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim i innych uczelniach.

• humanistyka cyfrowa;
    • muzealnictwo

Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni.

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów I stopnia z dziedziny nauk humanistycznych lub dziedziny nauk społecznych, z tym, że:

• dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia na kierunku historia kryterium kwalifikacji będzie tylko ocena na dyplomie
    • dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia na kierunkach innych niż historia- dodatkowo obowiązywać będzie rozmowa kwalifikacyjna.

Praktyki na kierunku historia odbywają się zgodnie z programem studiów.