Wyzwania współczesnego świata pokazują, że dziedzina bezpieczeństwa stanowi jeden z najważniejszych czynników współczesnego kształcenia. Zagrożenia terrorystyczne, przestępczość zorganizowana, a także katastrofy techniczne, jak i naturalne wymagają specjalistycznej wiedzy, aby im przeciwdziałać. Studenci w trakcie zajęć uczą się: przewidywać, analizować oraz stosować procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego indywidualnie oraz w zespole, a także gromadzić, przetwarzać i udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zajęcia odbywają się nie tylko w salach wykładowych, ale także w profesjonalnie wyposażonych pracowniach, w tym m.in. na strzelnicy laserowej – jedynej tego typu w regionie, Centrum Zarządzania i Edukacji Kryzysowej oraz pracowni kultury fizycznej.
Czas trwania studiów: 4 semestry
Przykładowe przedmioty: psychologia zagrożeń, geografia bezpieczeństwa, prawo obronne RP, studia i gry strategiczne, prognozowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, terroryzm i zagrożenia asymetryczne.
Nasi absolwenci pracują jako:
• żołnierze zawodowi Wojska Polskiego i w strukturach NATO,
• funkcjonariusze cywilnych i wojskowych służb specjalnych,
• pracownicy firm ochroniarskich i detektywistycznych,
• pracownicy firm zajmujących się analizą bezpieczeństwa i zagrożeń, ochroną danych osobowych i informacji, audytem,
• funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Celnej,
• pracownicy w strukturach administracji publicznej oraz zespołach zarządzania kryzysowego.
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- zarządzanie bezpieczeństwem RP;
- zarządzanie bezpieczeństwem międzynarodowym.
Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni.
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Kryterium kwalifikacji dla wszystkich kandydatów jest ocena na dyplomie.
Dodatkowe informacje:
Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier.