Studia na tym kierunku pozwalają na uzyskanie podstawowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do poznawania oraz rozumienia zjawisk kulturowych w dziejach człowieka: od epoki kamienia po czasy nowożytne. Studiujący zapoznaje się z metodami, koncepcjami i kierunkami badawczymi w archeologii oraz zyskuje kompetencje w zakresie źródłoznawstwa archeologicznego, muzealnictwa i ochrony zabytków, konserwacji i dokumentacji zabytków archeologicznych.
Czas trwania studiów: 4 semestry
Przykładowe przedmioty:
Słowianie nadbałtyccy, Normanowie i ich sąsiedzi we wczesnym średniowieczu, archeologia
Europy Północnej w dobie Hanzy, laboratorium archeologiczne – kartografia i dane przestrzenne
w archeologii, zarządzanie dziedzictwem archeologicznym w Unii Europejskiej.
Nasi absolwenci pracują m.in.:
• w muzeach i skansenach,
• na uczelniach wyższych,
• w prywatnych firmach archeologicznych,
• w wojewódzkich urzędach ochrony zabytków,
• w instytucjach samorządowych zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego.
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów II stopnia na kierunku Archeologia, mogą kontynuować kształcenie na: III stopniu studiów archeologicznych, studiach podyplomowych w zakresie ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturowego, innych kierunkach studiów związanych z tematyką ochrony dziedzictwa kulturowego, historią sztuki, naukami społecznymi, naukami geograficznymi.
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY
Forma studiów: stacjonarne
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
brak
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunkach: archeologia, historia, etnologia, etnografia, historia sztuki, geografia, geologia, turystyka, kulturoznawstwo.
Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Na studia II stopnia w pierwszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów I stopnia archeologii. Jeżeli przewidziany limit nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów co najmniej I stopnia z innych kierunków.
Dodatkowe informacje:
Student archeologii każdego roku studiów bierze udział w wykopaliskach organizowanych na obszarze całej Polski i w Europie.