• 20 KWI 18

Specjalność: „zarządzanie eventami sportowymi i turystycznymi” związana jest z „przemysłem czasu wolnego”, który odgrywa coraz większą rolę w gospodarce Polski i Unii Europejskiej. Powstało więc zapotrzebowanie na kadry posiadające szczególne kompetencje w zakresie zarządzania eventami. Studiując tę specjalność student zapozna się z ekonomiką przedsięwzięć sportowych i turystycznych. Uzyska wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu zasad planowania, organizacji  i obsługi różnego rodzaju imprez. Student zgłębi również wiedzę dotyczącą  specyfiki pracy event managera i poszczególnych typów imprez sportowych i turystycznych.

Już po raz kolejny ‒ według branżowego miesięcznika „Wiadomości Turystyczne” ‒ kierunek turystyka i rekreacja uzyskał pierwsze miejsce (2015, 2016 i 2017) w Rankingu Szkół Wyższych kształcących na kierunkach turystycznych.

Student może rozwijać swoje umiejętności uczestnicząc w pracach Koła Naukowego Turystyki KoNTurUS, biorąc udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, jak np. konferencje naukowe, warsztaty, wyjazdy edukacyjne. Student będzie miał możliwość sprawdzenia teoretycznej wiedzy w praktyce, m.in. biorąc udział w obsłudze konferencji naukowych czy w zajęciach terenowych np. w przedsiębiorstwach turystycznych i rekreacyjnych. Dodatkowo w laboratorium turystycznym zapozna się z nowoczesnymi systemami informatycznymi wykorzystywanymi w turystyce.

UMIEJĘTNOŚCI UZYSKIWANE W TRAKCIE STUDIÓW

Absolwent zdobędzie wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstw turystycznych oraz podmiotów polityki turystycznej na współczesnym rynku turystycznym. Nauczy się podejmować przedsięwzięcia w sferze turystyki, sportu i rekreacji oraz nabędzie umiejętności umożliwiające przygotowanie oferty turystycznej, sportowej i rekreacyjnej dla określonych segmentów rynku. Uzyska również wiedzę i kwalifikacje niezbędne do założenia własnej działalności gospodarczej w branży turystycznej czy sportowej i rekreacyjnej.

KARIERA I PRACA

Potencjalne miejsca pracy absolwentów:

• podmioty pośrednictwa i organizacji w turystyce (np. biura podróży, firmy eventowe),
    • obiekty noclegowe (np. hotele, motele, pensjonaty),
    • przedsiębiorstwa świadczące przewozy turystyczne (np. lotniska, promy, firmy przewozowe),
    • podmioty polityki turystycznej (np. lokalne i regionalne organizacje turystyczne, wydziały odpowiedzialne za turystykę w urzędach miejskich i marszałkowskich),
    • punkty i centra informacji turystycznej,
    • agencje eventowe,

• Zarządzanie eventami sportowymi i turystycznymi

Kryteria kwalifikacji - grupa I:

• geografia
    • historia
    • matematyka
    • wiedza o społeczeństwie

Kryteria kwalifikacji - grupa II:

• język obcy nowożytny: dowolny

Kryteria kwalifikacji - grupa III:

• biologia
    • chemia
    • fizyka i astronomia / fizyka
    • geografia
    • historia
    • informatyka
    • język obcy nowożytny: dowolny
    • wiedza o społeczeństwie

KIERUNEK PROWADZONY WSPÓLNIE PRZEZ WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMIKI USŁUG ORAZ WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I PROMOCJI ZDROWIA.