• 11 MAJ 22

Jednostka prowadząca: Instytut Nauk Prawnych

Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Informacje o kierunku:

Celem studiów podyplomowych Prawo Konsumenckie w Praktyce jest poszerzenie kwalifikacji osób występujących w obrocie gospodarczym, jak również podmiotów zajmujących się udzielaniem wsparcia konsumentom. Ukończenie studiów pomoże również osobom rozpoczynającym czy planującym rozpocząć działalność gospodarczą skierowaną do konsumentów. Studia mają charakter praktyczny – wraz z przekazaniem wiedzy teoretycznej o prawie konsumenckim, pozwalają na uzyskanie lub rozwinięcie kompetencji niezbędnych w relacjach gospodarczych z konsumentami. Słuchacze uzyskają umiejętności dotyczące w szczególności opracowywania dokumentacji występującej w obrocie konsumenckim (regulaminy, pisma w korespondencji z konsumentami dotyczącej reklamacji, pisma sądowe itp.). Szeroki zakres zagadnień objętych programem studiów obejmuje najważniejsze zagadnienia problemowe rodzące trudności w praktyce gospodarczej. Koncepcja studiów uwzględnia nie tylko prawne aspekty obrotu konsumenckiego, ale również stawia nacisk na rozwój wiedzy i umiejętności pozaprawnych, w tym umiejętności miękkich.

Wykaz przedmiotów:

• Wprowadzenie do prawa konsumenckiego
    • Konsument w obrocie rynkowym (uwarunkowania ekonomiczne, społeczne i polityczne)
    • Unijne prawo konsumenckie
    • Uczestnicy obrotu konsumenckiego (konsument, przedsiębiorca, organy i organizacje ochrony konsumentów)
    • Rękojmia i gwarancja w umowach konsumenckich
    • Reklamacje konsumenckie w praktyce
    • Wsparcie konsumenta w świetle ustawy o prawach konsumenta i szczególne formy sprzedaży konsumenckiej (umowa poza lokalem przedsiębiorstwa i umowa zawierana na odległość)
    • Nieuczciwe praktyki rynkowe
    • Reklama skierowana do konsumentów
    • Komunikacja konsumencka i savoir-vivre w relacjach konsumenta i przedsiębiorcy (trening kompetencji miękkich)
    • Postanowienia niedozwolone (klauzule abuzywne) w umowach konsumenckich
    • Dokumentacja w obrocie konsumenckim (w tym regulaminy i umowy)
    • Prawo konsumenckie, a prawo konkurencji
    • Zbiorowe interesy konsumentów i abstrakcyjna kontrola wzorców umownych
    • Polubowne rozwiązywanie sporów z konsumentami
    • Odrębności postępowania sądowego z udziałem konsumentów

Plan studiów przewiduje 200 godzin dydaktycznych oraz 30 punktów ECTS. Praktyki nie są przewidziane w planie studiów. Nie są przewidziane przedmioty do wyboru.

Organizacja:

Uczestnicy

Adresatami studiów podyplomowych są osoby należące do zróżnicowanych kategorii zawodowych, w szczególności przedsiębiorcy, pracownicy administracji, pracownicy organizacji konsumenckich, a także osoby planujące uczestniczyć w obrocie gospodarczym z udziałem konsumentów. Ponadto adresatami studiów podyplomowych mogą być prawnicy chcący podnieść swoje kompetencje w zakresie prawa konsumenckiego (adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, prawnicy in-house itp.).

Wykładowcy

Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników Wydziału Prawa i Administracji oraz specjalistów i praktyków.

Organizacja nauki

Zajęcia odbywają się w weekendy, zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji US (ul. G. Narutowicza 17a). Część zajęć (1 przedmiot – 10 godzin) odbywa się w formie zdalnej (online).  W każdym semestrze planowanych jest 8 spotkań. Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe.

Czas trwania: studia trwają 2 semestry.

Warunki zaliczenia

jest uzyskanie zaliczeń. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych “Prawo Konsumenckie w Praktyce”.

Opłata: 3.700 zł

Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłat w ratach.
    Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja:

Rekrutacja na semestr letni 2022/2023 rozpocznie się 23 stycznia 2023 r.

Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK:  https://e-podyplomowe.usz.edu.pl/erekrutacjanew/index.php

Warunki rekrutacji:

Po rejestracji w systemie, należy dostarczyć wymagane dokumenty.

Wymagane dokumenty:

• podanie/kwestionariusz osobowy kandydata – wydruk z systemu ERK,
    • odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kserokopia dyplomu,
    • zdjęcie (1 sztuka)

Komplet wymaganych dokumentów należy przesyłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub kuriera na adres:

Uniwersytet Szczeciński
    Wydział Prawa i Administracji
    ul. Narutowicza 17a
    70-240 Szczecin,
    z dopiskiem „Studia Podyplomowe Prawo Konsumenckie w Praktyce”

Kierownik studiów – dr Rafał Wasilewski

Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński