• 12 MAJ 21

Jednostka prowadząca: Instytut Nauk Prawnych

Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Informacje o kierunku:

Celem studiów podyplomowych jest zdobycie lub poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu organizacji i zarządzania prywatnymi placówkami opiekuńczymi w postaci żłobka i klubu dziecięcego. Studia pozwolą na nabycie wiedzy, związanej z polskimi rozwiązaniami prawnymi pozwalającymi na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie

zapewnienia opieki dla dzieci do trzeciego roku życia, ale także nabycie umiejętności miękkich związanych z zarządzaniem personelem żłobka lub klubiku dziecięcego. Absolwent studiów podyplomowych zdobędzie lub poszerzy kwalifikacje w zakresie: założenia oraz prawidłowego

prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprawowania opieki dla dzieci do trzeciego roku życia, zasad bezpieczeństwa i higieny, które powinny obowiązywać w takiej działalności, udzielenia pierwszej pomocy dziecku do trzeciego roku życia, przygotowywania formalnych

dokumentów niezbędnych dla prawidłowego świadczenia usług opiekuńczych, a także starania się o dofinansowanie ze środków pochodzących z funduszy UE. Koncepcja kształcenia na studiach podyplomowych jest zgodna z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego. Prowadzenie studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji jest zgodne ze Strategią rozwoju Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Strategią rozwoju Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy

Adresatami studiów podyplomowych są osoby prowadzące żłobki lub  klubiki dziecięce albo zamierzające świadczyć usługi w zakresie organizowania i zarządzania opieką nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zajęcia w ramach studiów podyplomowych obejmą przedmioty:

• Cywilnoprawne aspekty działania żłobka lub klubu dziecięcego
    • Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców
    • Pierwsza pomoc przedmedyczna
    • Podstawy prawa przedsiębiorców
    • Podstawy prawoznawstw
    • Prawa i obowiązki pracownicze personelu żłobka lub klubu dziecięcego
    • Rozwój umiejętności menedżerskich
    • Wymogi sanitarno-lokalowe i przeciwpożarowe dot. żłobka i klubu dziecięcego
    • Zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
    • Dochodzenie roszczeń związanych z działalnością żłobka lub klubu dziecięcego
    • Podatkowe aspekty działania żłobka lub klubu dziecięcego
    • Pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej
    • Seminarium
    • Ubezpieczenia społeczne w działalności żłobka lub klubu dziecięcego
    • Weryfikacja orzeczeń administracyjnych z zakresu działalności żłobka lub klubu dziecięcego
    • Zarządzanie personelem żłobka lub klubu dziecięcego
    • Zasady tworzenia statutu i regulaminu żłobka lub klubu dziecięcego

Plan studiów przewiduje 160 godzin dydaktycznych oraz 32 punkty ECTS. Praktyki nie są przewidziane w planie studiów. Nie są przewidziane przedmioty do wyboru.

Wykładowcy

Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników Wydziału Prawa i Administracji oraz specjalistów i praktyków.

Organizacja:

Organizacja nauki

Zajęcia odbywają się w weekendy, zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji US (ul. G. Narutowicza 17a). W każdym semestrze planowanych jest  8 spotkań. Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe. Z uwagi na epidemię COVID-19 zajęcia odbywają się poprzez platformę MS Teams, zgodnie z harmonogramem w czasie rzeczywistym (do odwołania).

Studia trwają 2 semestry.

Warunki zaliczenia

jest uzyskanie zaliczeń, złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia oraz napisanie pracy końcowej. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych „Organizowanie i zarządzanie opieką nad dziećmi w wieku do lat 3”.

Opłata: 3300 zł

Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłat w ratach.
    Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja:

Warunki rekrutacji

Wymagania wstępne ukończone studia wyższe pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, potwierdzone odpowiednim dyplomem.

Dokumenty

1. podanie/kwestionariusz osobowy (do wydrukowania po rejestracji w systemie ERK)
    2. odpis/ksero dyplomu ukończenia studiów wyższych
    3. dwa zdjęcia

Sposób składania dokumentów

Komplet wymaganych dokumentów można przesłać pocztą tradycyjną w terminie do dnia 7 września 2021 r.

na adres:

Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński

ul. Narutowicza 17a, 70-240 Szczecin

z dopiskiem „Organizowanie i zarządzanie opieką nad dziećmi w wieku do lat 3

Rejestracja poprzez system ERK od 14 czerwca 2021 r.:

od 14 czerwca do 31 sierpnia 2021

składania dokumentów

do dnia 7 września 2021 r.

rozpoczęcia zajęć

październik 2021 r.

terminy zajęć

Program studiów jest realizowany w trakcie ośmiu spotkań w każdym semestrze. Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe.

Kierownik studiów – dr Szymon Słotwiński

Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński