• 12 MAJ 21

Jednostka prowadząca: Instytut Nauk Prawnych

Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Informacje o kierunku:

Celem studiów podyplomowych jest zdobycie lub poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu organizacji i zarządzania prywatnymi placówkami opiekuńczymi w postaci żłobka i klubu dziecięcego. Studia pozwolą na nabycie wiedzy, związanej z polskimi rozwiązaniami prawnymi pozwalającymi na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zapewnienia opieki dla dzieci do trzeciego roku życia, ale także nabycie umiejętności miękkich związanych z zarządzaniem personelem żłobka lub klubiku dziecięcego. Absolwent studiów podyplomowych zdobędzie lub poszerzy kwalifikacje w zakresie: założenia oraz prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprawowania opieki dla dzieci do trzeciego roku życia, zasad bezpieczeństwa i higieny, które powinny obowiązywać w takiej działalności, udzielenia pierwszej pomocy dziecku do trzeciego roku życia, przygotowywania formalnych dokumentów niezbędnych dla prawidłowego świadczenia usług opiekuńczych, a także starania się o dofinansowanie ze środków pochodzących z funduszy UE. Koncepcja kształcenia na studiach podyplomowych jest zgodna z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego. Prowadzenie studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji jest zgodne ze Strategią rozwoju Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Strategią rozwoju Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy

Adresatami studiów podyplomowych są osoby prowadzące żłobki lub  klubiki dziecięce albo zamierzające świadczyć usługi w zakresie organizowania i zarządzania opieką nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zajęcia w ramach studiów podyplomowych obejmą przedmioty:

• Cywilnoprawne aspekty działania żłobka lub klubu dziecięcego
    • Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców
    • Pierwsza pomoc przedmedyczna
    • Podstawy prawa przedsiębiorców
    • Podstawy prawoznawstw
    • Prawa i obowiązki pracownicze personelu żłobka lub klubu dziecięcego
    • Rozwój umiejętności menedżerskich
    • Wymogi sanitarno-lokalowe i przeciwpożarowe dot. żłobka i klubu dziecięcego
    • Zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
    • Dochodzenie roszczeń związanych z działalnością żłobka lub klubu dziecięcego
    • Podatkowe aspekty działania żłobka lub klubu dziecięcego
    • Pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej
    • Seminarium
    • Ubezpieczenia społeczne w działalności żłobka lub klubu dziecięcego
    • Weryfikacja orzeczeń administracyjnych z zakresu działalności żłobka lub klubu dziecięcego
    • Zarządzanie personelem żłobka lub klubu dziecięcego
    • Zasady tworzenia statutu i regulaminu żłobka lub klubu dziecięcego

Plan studiów przewiduje 160 godzin dydaktycznych oraz 32 punkty ECTS. Praktyki nie są przewidziane w planie studiów. Nie są przewidziane przedmioty do wyboru.

Wykładowcy

Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników Wydziału Prawa i Administracji oraz specjalistów i praktyków.

Organizacja:

Organizacja nauki

Zajęcia odbywają się w weekendy, zgodnie z przyjętym harmonogramem studiów, w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji US (ul. G. Narutowicza 17a). W każdym semestrze planowanych jest  8 spotkań. Szczegółowy harmonogram zajęć w semestrze jest podawany słuchaczom do wiadomości na pierwszym zjeździe.

Studia trwają 2 semestry.

Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie zaliczeń, złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia oraz napisanie pracy końcowej. Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia Studiów Podyplomowych „Organizowanie i zarządzanie opieką nad dziećmi w wieku do lat 3”.

Opłata: 4400 zł

Uwaga! Istnieje możliwość dokonania opłat w ratach.
    Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja:

Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 rozpocznie się 6 czerwca 2022 r.

Warunki rekrutacji

Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK: https://e-podyplomowe.usz.edu.pl/erekrutacjanew/index.php

Po rejestracji w systemie, należy dostarczyć wymagane dokumenty.

Dokumenty

1. podanie/kwestionariusz osobowy (do wydrukowania po rejestracji w systemie ERK)
    2. odpis/ksero dyplomu ukończenia studiów wyższych
    3. jedno zdjęcia