• 07 LIS 17

Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem jest najlepszą propozycją studiów dla wszystkich, którzy chcieliby szybko i efektywnie nauczyć się języka włoskiego, a zarazem interesują się wszystkim, co dotyczy Włoch – ich historią, kulturą, literaturą, sztuką. Elementy wiedzy o chrześcijaństwie nadają kierunkowi dodatkową specyfikę, którą cenią sobie zwłaszcza osoby utożsamiające się z tą religią. Studia te są prowadzone wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet w Bari (Włochy).

UMIEJĘTNOŚCI UZYSKIWANE W TRAKCIE STUDIÓW

Nauczysz się:
    • biegle posługiwać językiem włoskim na poziomie C1,
    • wielu interesujących kwestii z zakresu języka, historii, geografii i religii Włoch,
    • o najważniejszych autorach i dziełach włoskiej literatury,
    • ciekawych faktów z historii chrześcijaństwa i piśmiennictwa chrześcijańskiego.

KARIERA I PRACA

Nasi absolwenci pracują jako:
    – osoby zaangażowane w różnorodnych dziedzinach życia związanych z obszarem języka i kultury włoskiej,
    – osoby animujące kontakty polsko-włoskie w zakresie działań wspólnych Unii Europejskiej,
    – nauczyciele języka włoskiego w Polsce i języka polskiego we Włoszech (po zdobyciu wymaganego przygotowania nauczycielskiego),
    – pracownicy biur turystycznych w obu krajach, w ośrodkach dla emigrantów itp.

Kryteria kwalifikacji - grupa I:

• język polski

Kryteria kwalifikacji - grupa II:

• język obcy nowożytny: dowolny

Kryteria kwalifikacji - grupa III:

• przedmiot dowolny

Kierunek prowadzony jest przez wydziały: Teologiczny i Filologiczny. Aby rozpocząć studia na tym kierunku, nie trzeba znać języka włoskiego. Znaczną część kadry dydaktycznej stanowią rodowici włoscy wykładowcy pochodzący z różnych rejonów Półwyspu Apenińskiego, W trakcie studiów istnieje możliwość wyjechania na semestralne studia do Włoch w ramach programu Erasmus (Bari, Triest, Mediolan, Florencja, Rzym, Katania i in.); studenci mogą też odbywać praktyki w instytucjach włoskich. Absolwent otrzymuje dodatkowo dyplom Uniwersytetu w Bari.