• 30 MAR 17

Studia drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem pozwalają na rozwinięcie praktycznej umiejętności biegłego posługiwania się językiem włoskim. Umożliwiają zdobycie pogłębionej wiedzy o języku, historii, geografii i religii Włoch, a także elementów ogólnej wiedzy o chrześcijaństwie. Studia te są prowadzone wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet w Bari (Włochy).
    W trakcie studiów istnieje możliwość odbycia częściowych studiów zagranicznych (semestr) w ramach programu Erasmus na uczelniach we Włoszech (Bari, Triest, Mediolan, Florencja, Rzym, Katania i in.). Studia dają znajomość języka w takim stopniu, że absolwent może podjąć dalszą naukę w Uniwersytecie w Bari. Absolwenci będą też mogli, w oparciu o uzyskaną wiedzę, uczestniczyć w projektach badawczych realizowanych w Uniwersytecie w Bari.

Kierunek prowadzony łącznie z Wydziałem Filologicznym

Czas trwania studiów: 4 semestry

Przykładowe przedmioty: praktyczna nauka języka włoskiego, historia literatury włoskiej, historia Włoch, historia literatury chrześcijańskiej

Możliwości zatrudnienia: absolwent kierunku może podejmować pracę w różnorodnych dziedzinach życia związanych z obszarem języka i kultury włoskiej. Może animować kontakty polsko-włoskie w zakresie działań wspólnych Unii Europejskiej; uczyć języka włoskiego w Polsce i języka polskiego we Włoszech (w szkołach – po zdobyciu wymaganego przygotowania nauczycielskiego); pracować w biurach turystycznych w obu krajach, w ośrodkach dla emigrantów itp.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

• mediacja językowa, kultura i turystyka

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.

Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Do postępowania mogą przystąpić kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunkach z wykładowym językiem włoskim.

Absolwenci innych kierunków winni: (1) przedstawić certyfikat biegłości językowej (włoski C1) lub certyfikat PLIDA, CILS, CELI na poziomie C1 albo (2) zdać egzamin z języka włoskiego na poziomie C1 przeprowadzony przez Katedrę Italianistyki WT US.