• 04 CZE 19

Studia mają na celu wykształcenie specjalistów w dziedzinach związanych z kulturą i turystyką, posiadających umiejętność zarządzania procesami komunikacji i interakcji offline i online między instytucjami zajmującymi się kulturą i turystyką, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i międzynarodowym. Szczególny nacisk zostaje położony na profesjonalne przygotowanie lingwistyczne i kulturowe oraz rozwój kompetencji teoretycznych i praktycznych, m.in. tłumaczeniowych i komunikacyjnych. W ramach programu ERASMUS istnieje możliwość odbycia częściowych studiów zagranicznych (semestr) na uczelniach we Włoszech (Bari, Triest, Mediolan, Florencja, Rzym, Katania i in.).

Czas trwania studiów: 4 semestry

Przykładowe przedmioty: praktyczna nauka języka włoskiego, historia literatury włoskiej, historia Włoch, historia literatury chrześcijańskiej

Nasi absolwenci pracują jako:
    • osoby zaangażowane w różnorodnych dziedzinach życia związanych z obszarem języka i kultury włoskiej,
    • osoby animujące kontakty polsko-włoskie w zakresie działań wspólnych Unii Europejskiej,
    • nauczyciele języka włoskiego w Polsce i języka polskiego we Włoszech (po zdobyciu wymaganego przygotowania nauczycielskiego),
    • pracownicy biur turystycznych w obu krajach, w ośrodkach dla emigrantów itp.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

• mediacja językowa, kultura i turystyka

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.

Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Do postępowania mogą przystąpić kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunkach z wykładowym językiem włoskim.

Absolwenci innych kierunków winni: (1) przedstawić certyfikat biegłości językowej (włoski C1) lub certyfikat PLIDA, CILS, CELI na poziomie C1 albo (2) zdać egzamin z języka włoskiego na poziomie C1 przeprowadzony przez uczelnię.

Praktyki odbywają się w szeroko rozumianych instytucjach kultury, m.in. w teatrach, galeriach, muzeach, archiwach, domach i ośrodkach kultury, izbach pamięci, izbach regionalnych, ośrodkach informacji kulturalnej, jak również fundacjach i organizacjach pożytku publicznego.