• 22 KWI 21

Studia na kierunku innowacyjna gospodarka miejska są odpowiedzią na problemy rozwoju i liczne wyzwania stawiane współczesnym miastom. Program kształcenia umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności w dziedzinie innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii do poprawy efektywności funkcjonowania miast oraz podnoszenia ich konkurencyjności.

Nauczysz się:
    • programować rozwój miast,
    • tworzyć analizy opracowywania projektów miejskich,
    • wdrażać innowacyjne i inteligentne rozwiązania dot. problemów miejskich,
    • wykorzystywać nowoczesne technologie przyczyniające się do poprawy efektywności funkcjonowania miast,
    • stosować zaawansowane metody i narzędzia statystyczne oraz informatyczne w celu bieżącej oceny oraz prognozować przebieg procesów i zjawisk związanych z gospodarką miejską,
    • pozyskiwać nowych inwestorów w celu podnoszenia poziomu konkurencyjności miast.

Przykładowe przedmioty:
    Modelowanie przestrzeni miejskiej, gospodarka infrastrukturą miejską, procesy innowacyjne w mieście, społeczna odpowiedzialność biznesu w mieście, sektor kreatywny w mieście.

KARIERA I PRACA
    Nasi absolwenci pracują w:
    • przedsiębiorstwach oferujących władzom miast pomoc we wdrażaniu nowych metod organizacyjnych oraz technologii informacyjno- komunikacyjnych (ICT);
    • urzędach administracji rządowej i samorządowej, w wy działach związanych z planowaniem rozwoju, projektowaniem i zarządzaniem innowacyjnymi projektami miejskimi;
    • organizacjach pozarządowych zajmujących się m.in. działalnością lokalną, współpracą z administracją lokalną czy też ochroną środowiska;
    • agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego zajmujących się m.in. modelowaniem zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych w miastach;
    • instytutach badawczych i placówkach naukowych ukierunkowanym na rozwój terytorialny.

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Kierunek zostanie uruchomiony po pozytywnym zatwierdzeniu przez Senat Uniwersytetu Szczecińskiego. Praktyki nie są obowiązkowe. Fakultatywne staże i praktyki organizowane są we współpracy z Akademickim Biurem Karier. Istnieje również możliwość odbycia staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS+.