• 16 KWI 18

Kwalifikacje uzyskiwanie przez absolwenta

Absolwent studiów doktoranckich uzyskuje kwalifikacje do prowadzenia badań naukowych w zakresie historii lub stosunków międzynarodowych oraz do prowadzenia zajęć akademickich w dziedzinach objętych swoją specjalnością. Staje się też osobą wykwalifikowaną, przygotowaną do pracy w jednostkach naukowo-badawczych, w oświacie, placówkach samorządowych, w administracji publicznej, mediach.

Cele kształcenia

Celem kształcenia jest przygotowanie do pracy w szkolnictwie wyższym, jednostkach naukowych, w tym do prowadzenia projektów badawczych. Absolwent jest przygotowany do pracy w szkolnictwie wyższym, instytucjach naukowych, archiwach.

8 semestrów

Wydział Humanistyczny –  terminy rekrutacji

Rekrutacja na  nieodpłatne studia doktoranckie odbywa się w drodze konkursu.

Podstawą kwalifikacji jest liczba uzyskanych punktów przyznawanych według schematu:

Lp. Kryteria kwalifikacji Maksymalna liczba punktów
    1 Ocena na dyplomie ukończenia jednolitych studiów magisterskich albo studiów drugiego stopnia. Zasady punktacji:

Ocena dostateczna – 6 pkt

Ocena dostateczna plus – 8 pkt

Ocena dobra – 10 pkt

Ocena dobra plus – 12 pkt

Ocena bardzo dobra – 14 pkt

14

2 Średnia ocen z przebiegu studiów (jednolitych magisterskich albo I i II stopnia). Średnia ocena z przebiegu studiów będzie przeliczana na punkty zgodnie z następującą zasadą: kandydat uzyska 1 pkt za średnią 3,0 i 0,5 pkt i za każdą pełną 0,1 części całkowitej średniej ze studiów powyżej 3,0

11

3 Ocena projektu badawczego dotyczącego planowanej pracy doktorskiej, rozmowa kwalifikacyjna (liczbę stron projektu: max. 10)

65

4 Inne: opinia o predyspozycjach i uzdolnieniach naukowych wystawiona przez promotora pracy magisterskiej lub potencjalnego opiekuna doktoranta ze stopniem doktora habilitowanego lub z tytułem profesora; dokument (np. certyfikat) potwierdzający znajomość co najmniej jednego języka obcego; wykaz osiągnięć naukowych (np. artykuły, udział w konferencjach, panelach dyskusyjnych, sympozjach, warsztatach, stażach naukowych, etc.) i organizacyjnych (np. udział w kołach naukowych, etc.), poświadczonych przez odpowiednie osoby, gremia lub instytucje.

10

Łącznie

100

Przeliczanie liczby uzyskanych punktów na ocenę:

0 –    40 pkt – ocena niedostateczna

41 –   53 pkt – ocena dostateczna

54 –   62 pkt – ocena dostateczna plus

63 –   75 pkt – ocena dobra

76 –   84 pkt – ocena dobra plus

85 – 100 pkt  – ocena bardzo dobra

Do podjęcia studiów doktoranckich i realizacji projektu badawczego pod kierunkiem opiekuna naukowego może zostać wybrany kandydat, który uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym minimum 54 pkt (ocena 3,5 – dostateczna plus).

Przyjęcia na studia trzeciego stopnia odbywać się będą w ramach uchwalonego przez Senat Uniwersytetu Szczecińskiego limitu miejsc.

Decyzję o przyjęciu na studia trzeciego stopnia podejmuje wydziałowa komisja rekrutacyjna.

Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej służy odwołanie do rektora w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Podstawą odwołania może być jedynie naruszenie warunków i trybu rekrutacji na studia trzeciego stopnia w roku akademickim 2018/2019. Decyzja rektora w tej sprawie jest ostateczna.

Obszar kształcenia, dziedzina, dyscyplina naukowa:

obszar kształcenia: nauki humanistyczne
    dziedzina kształcenia: nauki humanistyczne