• 04 CZE 19

Dzięki studiom historycznym drugiego stopnia absolwent rozszerza umiejętności i wiedzę uzyskaną na studiach pierwszego poziomu w zakresie ogólnego wykształcenia humanistycznego i wiedzy merytorycznej. Absolwent uzyskuje gruntowną wiedzę w zakresie wybranej specjalności naukowej oraz wszechstronne umiejętności warsztatowe.

W trakcie zajęć studenci uczą się:
    • analizować dokumenty historyczne i współczesne, odczytywać ukryte przesłana, rozumieć przebieg i konsekwencje zdarzeń,
    • wyjaśniać przyczyny zjawisk, zachodzących w przeszłości i współcześnie,
    • pracy muzealnika lub specjalisty zarządzania informacją (w zależności od wybranej specjalności),
    • nowoczesnych technik gromadzenia, opracowywania i prezentowania informacji.

Czas trwania studiów: 4 semestry.

Przykładowe przedmioty: Oral history – zagadnienia teoretyczne i praktyczne, historia i społeczeństwo – dziedzictwo epok, gromadzenie, opracowanie i opieka nad eksponatami, wizualizacja danych przestrzennych.

Nasi absolwenci pracują m.in.:
    • placówkach muzealnych i ar chiwalnych,
    • archiwach państwowych i zakładowych,
    • organach administracji państwowej i samorządu lokalnego,
    • szeroko rozumianych mediach, oraz we wszystkich typach szkół.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów II stopnia na kierunku Historia, mogą kontynuować kształcenie na studiach III stopnia w zakresie dyscypliny naukowej historia oferowanych przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz na innych studiach doktoranckich prowadzonych zarówno przez Wydział Humanistyczny, jak i inne wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego i inne uczelnie. Absolwenci mogą również skorzystać z oferty studiów podyplomowych realizowanych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz innych prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim i innych uczelniach.

• humanistyka cyfrowa;
    • muzealnictwo

Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na Uczelni.

Ocena na dyplomie.
    Na studia przyjmowani będą w pierwszej kolejności absolwenci kierunku historia. Kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów z innych kierunków obowiązywać  będzie rozmowa kwalifikacyjna.

Studenci historii w każdym roku studiów biorą udział w praktykach jako: pracownicy archiwów, muzeów i instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego, a także jako pracownicy mediów oraz analitycy w jednostkach administracji samorządowej.