Studiowanie fizyki pozwala na zrozumienie zjawisk zachodzących na Ziemi i we Wszechświecie oraz na praktyczne wykorzystanie wiedzy. Nasi absolwenci analizują zjawiska fizyczne i posiadają umiejętności ich wykorzystania. Są przygotowani do modelowania tych zjawisk za pomocą metod teoretycznych, numerycznych (umiejętność pisania programów komputerowych) oraz doświadczalnych. Studenci nabywają szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu fizyki i wybranej specjalności, które pozwalają na rozwiązanie zaawansowanych problemów z zakresu fizyki doświadczalnej i teoretycznej.
Dodatkowo na specjalności fizyka medyczna studenci dowiadują się, jak funkcjonuje organizm człowieka, poznają metody diagnozowania, techniki laserowe wykorzystywane w medycynie i zasady stosowania radioterapii. Specjalność nanotechnologia materiałów daje studentom umiejętność modelowania zjawisk występujących w nanomateriałach oraz prowadzenia badań nanostruktur. Fizyka i inżynieria jądrowa uczy modelowania procesów fizycznych zachodzących w reaktorze jądrowym i działania reaktorów jądrowych.
Czas trwania studiów: 4 semestry.
Przykładowe przedmioty: fizyka teoretyczna, fizyka fazy skondensowanej, fizyka kwantowa.
Nasi absolwenci pracują w:
• placówkach naukowo-badawczych (instytuty,
uczelnie wyższe),
• firmach biotechnologicznych, laboratoriach
diagnostycznych oraz innych gałęziach
gospodarki wykorzystujących techniki
biotechnologiczne (przemysł fermentacyjny,
spożywczy, farmaceutyczny, biomedyczny).
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku fizyka mają możliwość kontynuowania kształcenia na studiach trzeciego stopnia na kierunku fizyka lub innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- Fizyka Medyczna
- Nanotechnologia i fizyka materiałów
- Fizyka doświadczalna i teoretyczna
- Fizyka i inżynieria jądrowa
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia jest uzyskanie łącznie nie mniej niż 35 punktów ECTS z przedmiotów z dziedzin nauk fizycznych i matematycznych w ramach dotychczasowych studiów.
Dodatkowe informacje:
brak