• 09 MAJA 19

Język francuski jest piątym najczęściej używanym językiem świata i jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, NATO, ONZ, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Światowej Organizacji Handlu i wielu innych organizacji międzynarodowych. Absolwenci kierunku biegle władają językiem francuskim, znają kulturę oraz uwarunkowania społeczne krajów europejskich, potrafią odnaleźć się zawodowo w kontekście postępującej integracji europejskiej i globalizacji. Program nauczania daje studentom możliwość wyboru seminarium magisterskiego (literackie, metodyczne lub językoznawcze) zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i planami zawodowymi.

Czas trwania studiów: 4 semestry.

Przykładowe przedmioty: moduł praktycznej nauki języka francuskiego (pisanie/lektura, gramatyka praktyczna, ćwiczenia tłumaczeniowe), moduł praktycznej nauki języka włoskiego (konwersacje i słuchanie, pisanie, gramatyka praktyczna), współczesne teorie badań literackich, socjolingwistyka i psycholingwistyka, najnowsze tendencje językoznawcze, akwizycja języka obcego.

Nasi absolwenci pracują jako:
    • tłumacze ustni i pisemni,
    • specjaliści ds. obsługi klientów zagranicznych w przedsiębiorstwach międzynarodowych,
    • nauczyciele języka francuskiego po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela),
    • specjaliści w instytucjach międzynarodowych, kulturalnych i mediach.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku filologia romańska są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz studiów podyplomowych realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

• kształcenie translatorskie;
    • kształcenie nauczycielskie w zakresie języka francuskiego

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Kandydatów na studia drugiego stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:

• dla absolwentów kierunków z wykładowym językiem francuskim: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
    • dla absolwentów innych kierunków studiów: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim.

Studia o specjalizacji nauczycielskiej rekomendowane są dla absolwentów studiów co najmniej pierwszego stopnia posiadających kwalifikacje nauczycielskie.