• 09 MAJA 19

Filologia germańska to szansa na profesjonalne opanowanie języka niemieckiego, poznanie kultury krajów niemieckojęzycznych i historii polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Specjalności oferowane na filologii germańskiej dobrze wpisują się w oczekiwania pracodawców zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Ponadto studenci mogą podnosić swoje kwalifikacje w ramach wyjazdów zagranicznych.

Czas trwania studiów: 4 semestry.

Przykładowe przedmioty: językoznawstwo i językoznawstwo stosowane, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo.

Nasi absolwenci pracują jako:
    • asystenci tłumaczy i tłumacze w biurach tłumaczeniowych, biurach podróży, instytucjach kultury, innych instytucjach, które utrzymują kontakty z partnerami z Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych (szczególnie w obrębie zadań translatorskich),
    • animatorzy przedsięwzięć społecznych, kulturalnych, gospodarczych, politycznych na terenie miasta, regionu, kraju (także w krajach  niemieckojęzycznych),
    • specjaliści do spraw języka biznesu w przedsiębiorstwach,
    • nauczyciele języka niemieckiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku filologia, specjalność: filologia germańska, mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

• kształcenie nauczycielskie (kontynuacja z pierwszego stopnia);
    • kształcenie translatorskie;
    • język niemiecki w gospodarce i biznesie

Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Kandydatów na studia drugiego stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:

– dla absolwentów kierunku filologia germańska (obszar nauk humanistycznych):  konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,

– dla absolwentów innych kierunków z obszaru nauk humanistycznych: udokumentowana znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 i konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,

– dla pozostałych kandydatów: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim.

Studia o specjalizacji nauczycielskiej (studia stacjonarne) rekomendowane są dla absolwentów studiów  co najmniej pierwszego stopnia posiadających kwalifikacje nauczycielskie.

Praktyki Na specjalności: kształcenie nauczycielskie obowiązuje 30 godzin praktyki opiekuńczowychowawczej (w I semestrze) oraz 120 godzin praktyki dydaktycznej w szkołach ponadpodstawowych (w semestrach II i III).