Filologia germańska to szansa na profesjonalne opanowanie języka niemieckiego, poznanie kultury krajów niemieckojęzycznych i historii polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Specjalności oferowane na filologii germańskiej dobrze wpisują się w oczekiwania pracodawców zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Ponadto studenci mogą podnosić swoje kwalifikacje w ramach wyjazdów zagranicznych.
Czas trwania studiów: 4 semestry.
Przykładowe przedmioty: językoznawstwo i językoznawstwo stosowane, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo.
Nasi absolwenci pracują jako:
• asystenci tłumaczy i tłumacze w biurach tłumaczeniowych, biurach podróży, instytucjach kultury, innych instytucjach, które utrzymują kontakty z partnerami z Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych (szczególnie w obrębie zadań translatorskich),
• animatorzy przedsięwzięć społecznych, kulturalnych, gospodarczych, politycznych na terenie miasta, regionu, kraju (także w krajach niemieckojęzycznych),
• specjaliści do spraw języka biznesu w przedsiębiorstwach,
• nauczyciele języka niemieckiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku filologia, specjalność: filologia germańska, mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- kształcenie nauczycielskie (kontynuacja z pierwszego stopnia);
- kształcenie translatorskie;
- język niemiecki w gospodarce i biznesie
Kryteria kwalifikacji:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
Kandydatów na studia drugiego stopnia obowiązuje rekrutacja według następujących zasad:
– dla absolwentów kierunku filologia germańska (obszar nauk humanistycznych): konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
– dla absolwentów innych kierunków: poświadczona certyfikatem znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 i konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych,
– w przypadku braku certfikatu: konkurs ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych i rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim na poziomie C1.
Studia o specjalizacji nauczycielskiej (studia stacjonarne) rekomendowane są dla absolwentów studiów co najmniej pierwszego stopnia posiadających kwalifikacje nauczycielskie.
Dodatkowe informacje:
Praktyki Na specjalności: kształcenie nauczycielskie obowiązuje 30 godzin praktyki opiekuńczowychowawczej (w I semestrze) oraz 120 godzin praktyki dydaktycznej w szkołach ponadpodstawowych (w semestrach II i III).