Kierunek diagnostyka sportowa – studia drugiego stopnia – to unikatowa w skali kraju propozycja kontynuacji studiów wyższych dla absolwentów kierunków: diagnostyka sportowa (pierwszy stopień), wychowanie fizyczne, fizjoterapia i bezpieczeństwo wodne.
Oferta skierowana jest do osób, które gotowe są do podniesienia swoich kompetencji i kwalifikacji w wielu obszarach dotyczących profesjonalnej diagnozy sportowca w sferze mentalnej jak i fizycznej (aspekty motoryki, żywienia i suplementacji, odnowy biologicznej i prewencji urazów).
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, którą stanowią m.in. trenerzy kadry narodowej, byli olimpijczycy/mistrzowie świata, uznani w Polsce dietetycy, trenerzy mentalni i fizjoterapeuci współpracujący z zawodnikami najwyższych klas sportowych.
W trakcie studiów:
- nauczysz się analizować i interpretować wyniki diagnostyczne, niezbędne do efektywnego prowadzenia procesu treningu sportowego.
- nauczysz się dokonywać podstawowej diagnozy zawodnika związanej z jego przygotowaniem fizycznym (dotyczącym m.in. motoryki, prewencji urazów, diety i suplementacji) oraz mentalnym (dotyczącym np. umiejętności pracy z psychologiem sportowym),
- zapoznasz się z innowacyjnymi metodami wspomagania procesu treningowego,
- w zależności od wybranej specjalności uzyskasz specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie diagnozy i planowania treningu motorycznego lub diagnozy i planowania żywienia sportowca.
Czas trwania studiów: 4 semestry
Przykładowe przedmioty: Psychologiczne aspekty diagnozy, Kinezjologia praktyczna, Diagnoza i podstawowe metody leczenia w fizjoterapii, Odporność psychiczna i techniki relaksacyjne w sporcie, Informatyzacja procesu treningu sportowego, Diagnoza i planowanie treningu motorycznego w wybranych sportach, Neuropsychologia praktyczna w sporcie, Pomoc psychologiczna w sporcie, Metodologia kształtowania szybkości, Psychodietetyka, Diagnostyka i regulacja masy i składu ciała, Żywienie i suplementacja w chorobach sercowo-naczyniowych.
Nasi absolwenci pracują :
- w klubach sportowych w charakterze konsultantów/specjalistów lub członków sztabu szkoleniowego, wspierającego proces treningu sportowego,
- w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych, klubach fitness jako specjaliści diagnostyki i kontroli sprawności fizycznej,
- w placówkach edukacyjnych, takich jak: szkoły mistrzostwa sportowego, centra kształcenia sportowego, szkółki sportowe, akademickie lub szkolne kluby sportowe itp.
- w laboratoriach naukowych zajmujących się badaniami w obszarze nauk o kulturze fizycznej,
- w samodzielnych formach działalności gospodarczej.
Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku diagnostyka sportowa są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia, a także mają możliwość podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych.
Profil studiów: ogólnoakademicki
ECTS: 120
Specjalności:
- Diagnoza i planowanie żywienia sportowca
- Diagnoza i planowanie w treningu motorycznym
Kryteria kwalifikacji:
- Do postępowania kwalifikacyjnego będą mogły przystąpić osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku: diagnostyka sportowa, wychowanie fizyczne oraz bezpieczeństwo wodne.
- Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.
- Kandydatów po kierunkach innych niż diagnostyka sportowa, wychowanie fizyczne i bezpieczeństwo wodne wymagane będzie uzyskanie nie mniej niż 60% z zakresu treści określonych w efektach uczenia się dla studiów pierwszego stopnia na kierunku diagnostyka sportowa, wychowanie fizyczne oraz bezpieczeństwo wodne.
Dodatkowe informacje:
brak